Scroll Top

Łódź aluminiowa czy z włókna szklanego?

łódź aluminiowa czy z włókna szklanego

Łódź aluminiowa czy z włókna szklanego?

Postawione w tytule pytanie jest jednym z poważniejszych dylematów, na jakie natykają się osoby zaczynające przygodę z motorowodniactwem – choćby dlatego, że każda z wymienionych opcji ma swoich zagorzałych zwolenników oraz równie nieustępliwych przeciwników, którzy udzielając porad mniej doświadczonym wodniakom, bardzo często nie kierują się rozsądkiem, a głównie emocjami. My jednak dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, jak kosztowny zakup stanowi zarówno łódź aluminiowa, jak i łódź z włókna szklanego. Z doświadczenia wiemy też, że i jedne, i drugie mają swoje zalety oraz wady. Dlatego dziś przyjrzymy się obiektywnie obu typom motorówek i wskażemy najważniejsze cechy, o jakich zawsze trzeba pamiętać, wybierając łódź dla siebie.

Zobacz także: Jaka motorówka na początek?

Motorowe łodzie aluminiowe

Łódź aluminiowa jest najczęstszym wyborem tych wodniaków, którzy preferują wędkowanie i mniej wyczynowe pływanie, nie znaczy to jednak, że początkujący motorowodniacy powinni ich unikać. Wręcz przeciwnie: to całkiem sensowny wybór dla nowicjuszy, którzy niemal na pewno popełnią kilka pomniejszych błędów w trakcie pływania, ponieważ aluminium wybacza znacznie więcej, niż niejedna “szklana łódź” – zwłaszcza na płytkich akwenach.

Zalety łodzi aluminiowych

Wśród najważniejszych zalet, jakimi cechują się łódki aluminiowe, należy wymienić przede wszystkim:

  • bardziej przystępną cenę, wynikającą z niższych kosztów produkcji łodzi aluminiowych;
  • niższą wagę, a co za tym idzie, mniejsze wymagania pod względem mocy silnika oraz niższe koszty eksploatacji;
  • łatwość wodowania i załadunku z uwagi na mniejszą wagę
  • relatywnie rzadko wymagane zabiegi konserwacyjne;
  • wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne (aluminium zwykle jedynie się odkształca w wyniku uderzenia), co przekłada się na niskie koszty naprawy.

Wady łodzi aluminiowych

W kontekście wymienionych przed chwilą zalet mogłoby się wydawać, że łódź aluminiowa jest rozwiązaniem idealnym, ale niestety tak nie jest. Łodzie aluminiowe mają również pewne wady, o których warto zawsze pamiętać, decydując się na zakup łodzi. Oto najważniejsze z nich:

  • mniejsza stabilność na silnie zafalowanej wodzie bądź przy silnym wietrze, co przekłada się także na zredukowaną płynność prowadzenia przy wysokich prędkościach;
  • każda łódka aluminiowa, niezależnie od wielkości i rodzaju, jest trudna w kustomizacji ze względu na fizyczne właściwości materiału, z jakiego jest wykonana. Dlatego zmiana wyglądu zewnętrznego łodzi aluminiowej jest zazwyczaj niemożliwa;
  • łódki aluminiowe mogą być też znacznie głośniejsze niż typowa łódź z włókna szklanego, szczególnie przy większych prędkościach (rozpryski wody na metalowym kadłubie generują bardzo dużo hałasu).

Motorowe łodzie z włókna szklanego

Łodzie z włókna szklanego są przez wielu wodniaków uważane za bardziej wszechstronne i uniwersalne w porównaniu do łódek aluminiowych. Bywają wykorzystywane zarówno jako łodzie rekreacyjne, jak i jednostki o przeznaczeniu wyłącznie turystycznym czy wyczynowym. Większość tego typu łodzi powstaje z myślą o zapewnieniu komfortu i stabilności podczas korzystania z nich nawet w trudniejszych warunkach.

Zalety motorówek z włókna szklanego

Do najważniejszych zalet, jakimi cechują się łodzie z włókna szklanego, należy zaliczyć przede wszystkim:

  • większa zwrotność jednostki i lepsza kontrola nad nią, wynikająca z większej wagi łodzi;
  • większa waga przekłada się także na wolniejszy, bardziej przewidywalny dryf (ta cecha ma znaczenie głównie dla pasjonatów wędkarstwa);
  • włókno szklane do budowy łodzi to materiał niezwykle plastyczny, co pozwala projektować i wytwarzać łódki z włókna szklanego o niemal dowolnych kształtach, znacznie atrakcyjniejszych wizualnie niż łodzie aluminiowe;
  • łódki z włókna szklanego są lepszym wyborem do uprawiania sportów wodnych w rodzaju narciarstwa wodnego (większa stabilność).

Wady motorówek z włókna szklanego

Łódki z włókna szklanego nie są jednak pozbawione szeregu wad. Najważniejsze z nich to:

  • wysoka cena zakupu, zwłaszcza w przypadku jednostek nowych;
  • większa podatność na uszkodzenia mechaniczne, wynikająca z faktu, że włókno szklane do łodzi nie wgniata się, a pęka;
  • wysoki koszt ewentualnych napraw, ponieważ specyfika materiału wymaga rozleglejszych prac (pęknięcia i dziury w laminacie);
  • wyższe koszty eksploatacji, wynikające z większej wagi łodzi (konieczny jest mocniejszy silnik, który zużywa więcej paliwa niż jednostki napędowe stosowane w łodziach aluminiowych);
  • do holowania i przewozu łodzi z włókna szklanego potrzebny jest samochód z adekwatnie mocnym silnikiem.

Porównanie cen za łódź aluminiową i szklaną

Jak już wspominaliśmy powyżej, zazwyczaj łodzie z włókna szklanego są droższe niż łódki aluminiowe, jednak w każdym przypadku możliwe jest trafienie na prawdziwą okazję i zakup dobrej łodzi w przystępnej cenie, zwłaszcza w odniesieniu do łodzi używanych. Niemniej jednak warto mieć świadomość, że zakup łodzi motorowej dobrej klasy (niezależnie od typu) to poważny wydatek, dlatego zawsze powinien być dobrze przemyślany i zaplanowany. Do ceny zakupu w obu przypadkach dochodzą jeszcze koszty utrzymania łodzi motorowej.oraz ubezpieczenie łodzi motorowej.

Aluminiowa czy z włókna szklanego? Którą łódź motorową wybrać?

Na to pytanie każdy motorowodniak musi tak naprawdę odpowiedzieć sobie sam, biorąc pod uwagę zarówno wymienione przez nas powyżej zalety i wady obu typów łodzi, jak i własne potrzeby oraz oczekiwania. Nie można też zapominać o najważniejszych kryterium, czyli o docelowym zastosowaniu kupowanej łodzi – łódka z włókna szklanego może okazać się niezbyt dobrym wyborem dla niedzielnego wędkarza, a łódź aluminiowa najprawdopodobniej nie spełni oczekiwań miłośnika narciarstwa wodnego i dużych prędkości. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie motorówki do sportów wodnych się nadają.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis na naszym blogu będzie przydatny dla tych wodniaków, którzy zastanawiają się, jaką łódź motorową kupić. Na koniec podkreślmy raz jeszcze: ostateczny wybór powinien zawsze być umotywowany zarówno własnymi potrzebami, jak i przewidywanym zastosowaniem łodzi i rodzajem akwenu, po którym będzie ona pływać. Zarówno łódź aluminiowa, jak i łódź z włókna szklanego oferuje określone zalety w różnych obszarach, dlatego finalny wybór jest uzależniony od indywidualnych preferencji przyszłego właściciela. Stopy wody pod kilem!

Czytaj dalej:

Jak zorganizować transport łodzi motorowej?

Jak zabezpieczyć motorówkę przed zimą?

Jak zabezpieczyć motorówkę przed kradzieżą?