Scroll Top

Ile kosztuje utrzymanie łodzi motorowej?

lodzie-motorowe-12

Posiadanie własnej łodzi motorowej dla wielu osób jest spełnieniem marzeń i prawdziwą pasją. Dzięki własnej łodzi możemy spędzać wolny czas na wodzie, ciesząc się piękną pogodą i widokami. Warto jednak mieć świadomość, że cena łodzi, którą kupimy, to nie jedyny wydatek, który będziemy musieli ponieść. Każdego roku musimy również ponieść koszty utrzymania łodzi motorowej. Ile wynoszą? Co się na nie składa? Sprawdźmy.

Przede wszystkim paliwo

Mówiąc o wydatkach związanych z posiadaniem łodzi motorowej, na pierwszym miejscu warto wymienić koszt paliwa. Jest to bowiem jeden z głównych wydatków, który ponoszą miłośnicy sportów motorowodnych. Trudno jest jednoznacznie określić ile miesięcznie trzeba będzie przeznaczyć na zakup paliwa do łodzi, ponieważ zależy to od wielu czynników, takich jak pojemność silnika, spalanie oraz częstotliwość użytkowania łodzi motorowej. Niemniej jednak w sezonie, wydatki związane z zakupem paliwa mogą sięgać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Koszty związane z transportem łodzi

Mówiąc o kosztach utrzymania łodzi motorowej warto mieć świadomość, że niektóre z nich wynikają z naszego stylu życia oraz sposobu, w który zamierzamy użytkować naszą łódź. Jeśli chcemy, by przez cały sezon była przycumowana w jednym miejscu, zapłacimy mniej, niż w przypadku, gdy zależy nam na tym, by przepłynąć różne akweny wodne. Wówczas, do kosztów związanych z utrzymaniem łodzi motorowej, musimy doliczyć cenę transportu. Przewoźnicy wyposażeni w odpowiednie przyczepy mogą naliczają opłatę w granicach 1000 złotych. Tyle wyniosła średnia opłat w 2019 roku. Jeśli będziemy chcieli przetransportować łódź motorową poza granice naszego kraju – wydatek może wynieść od 5 do 30 tysięcy złotych w zależności od  wielkości łodzi oraz odległości do miejsca docelowego.

Opłaty w marinie

Kolejnym wydatkiem, który musimy ponieść decydując się na zakup łodzi motorowej, jest opłata za miejsce w przystani lub porcie. Wiele zależy od tego, na jaką marinę się zdecydujemy – ceny są bowiem bardzo zróżnicowane i zależą od lokalizacji. Niemniej jednak musimy przygotować się na wydatek od 1000 do 7000 tysięcy złotych rocznie. Do tego należy doliczyć koszty wodowania oraz późniejszego transportu łodzi na miejsce zimowania. Za każdym razem, przy dużej łodzi, trzeba skorzystać z dźwigu, co wiąże się z kosztami w wysokości od 300 do 1000 złotych. Wysokość opłaty zależy od tego, w jakim porcie znajduje się nasza łódź motorowa.

Zimowanie łodzi motorowej

W naszym kraju nie możemy korzystać z łodzi motorowej przez cały rok. Dlatego też zazwyczaj w okresie od października do marca koniecznym jest znalezienie miejsca, w którym będziemy przechowywali naszą łódź motorową. Większość osób nie może pozwolić sobie na to na swojej posesji. W takim przypadku musimy poszukać hangaru, w którym łódź będzie miała odpowiednie warunki. Wynajęte miejsce powinno być suche, w miarę możliwości również ogrzewane i ocieplone. Spełnienie takich warunków oznacza wydatek od 1000 do 3000 złotych w zależności od lokalizacji, w której zamierzamy zimować swoją motorówkę.

Przeglądy i niezbędne prace konserwacyjne

Jeśli chcemy bezpiecznie i w pełni komfortowo korzystać z łodzi motorowej, musimy zatroszczyć się o jej stan techniczny przed rozpoczęciem każdego sezonu. Podstawą działań jest przegląd łodzi motorowej. W naszym kraju jest on dobrowolny dla łodzi od 2,5 do 24 metrów długości w linii pokładu, o mocy silnika poniżej 75 kW oraz obowiązkowy dla statków o mocy silnika 75 kW i większej. Nawet jeśli nie mamy obowiązku wykonania badania technicznego, warto zdecydować się na ten krok, ponieważ jest to najprostszy sposób na to, by mieć pewność, że żeglowanie będzie bezpieczne. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że certyfikaty wydawane po przeglądach mają ważność wynoszącą od 2 do 5 lat. Ważność certyfikatu zależy od wieku i stanu technicznego łodzi.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na koszt utrzymania łodzi, są niezbędne wymiany części eksploatacyjnych, takich jak filtry, oleje czy wirniki.

Ubezpieczenie łodzi motorowej

Kolejnym wydatkiem, którego co prawda nie musimy ponosić, jednak warto to zrobić, jest wykupienie ubezpieczenie łodzi motorowej. Warto mieć świadomość, że chociaż w przypadku sprzętu pływającego w naszym kraju nie mamy do czynienia z obowiązkowym ubezpieczeniem, jest to koszt, który warto ponieść dla swojego bezpieczeństwa i poczucia spokoju. Obecnie możemy wybierać spośród różnych rodzajów ubezpieczeń – ubezpieczenia CASCO, dzięki któremu ewentualne uszkodzenia łodzi lub jej kradzież nie będą dla nas problemem, ubezpieczeniem OC oraz ubezpieczeniem NNW, którym obejmiemy załogę łodzi. W zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia, koszt utrzymania łodzi motorowej może wzrosnąć od ok 300 do nawet 3000 złotych rocznie.

Jak widać, utrzymanie łodzi motorowej jest dość kosztowne, roczne wydatki mogą sięgać nawet do 10 proc. wartości łodzi. Warto więc mieć tego świadomość zanim zdecydujemy się na jej zakup. Niemniej jednak, uważne planowanie sezonu, poszukiwanie najlepszych ofert garażowania łodzi czy najtańszego serwisu, może pozwolić nam na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy.