Scroll Top

Jak zabezpieczyć motorówkę przed kradzieżą?

Zacumowana łódź

Jak zabezpieczyć motorówkę przed kradzieżą?

Dla wielu osób zakup własnej motorówki jest spełnieniem marzeń, na które niejednokrotnie przeznaczają sporą część swoich oszczędności. Nic więc dziwnego, że chcą mieć pewność, że zakupiona łódź posłuży im przez długi czas.

Niestety, jak w przypadku innych wartościowych przedmiotów, tak również w przypadku łodzi motorowej istnieje ryzyko kradzieży. Złodzieje kradną motorówki nie tylko po to, by je sprzedać na czarnym rynku, ale również na części. Dlatego też warto wiedzieć jak skutecznie się przed nimi bronić. Poniżej odpowiadamy więc na pytanie jak zabezpieczyć motorówkę przed kradzieżą.

W sezonie zimowym postaw na strzeżoną marinę

W czasie zimowych miesięcy, kiedy nie korzystasz ze swojej łodzi, warto zastanowić się nad pozostawieniem jej w najbezpieczniejszym miejscu. Oczywiście – może być to teren twojej posesji, szczególnie gdy dysponujesz hangarem, który możesz zabezpieczyć dobrą i solidną kłódką. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, zastanów się, gdzie przezimuje twoja motorówka. Zabezpieczenie przed kradzieżą daje pozostawienie jej w ogrodzonej marinie. Jeśli dodatkowo będzie to miejsce strzeżone przez monitoring lub ochronę, możesz czuć się bezpiecznie – złodzieje raczej nie ryzykują i nie udają się w tego typu miejsca.

Co jednak zrobić, jeśli nie masz takiej możliwości, a łódź musi pozostać pod gołym niebem na otwartej przestrzeni? Wówczas doskonale sprawdzą się lekkie i poręczne ogrodzenia z siatki, którą możesz później zdemontować. Oczywiście, bariera taka jest możliwa do sforsowania, niemniej jednak większość złodziei nie decyduje się na wkroczenie na ogrodzony teren z obawy o możliwość podłączenia do ogrodzenia systemu alarmowego.

Latem – nowoczesny system alarmowy

Podczas sezonu chcemy cieszyć się swobodą i bez obaw pozostawać w malowniczych miejscach, do których dotrze nasza motorówka. Jak zabezpieczyć ją przed kradzieżą jeśli nie zawsze uda nam się znaleźć strzeżone miejsce dla łodzi?

Odpowiedzią są nowoczesne systemy alarmowe. Właściciele motorówek mają obecnie szeroki wybór urządzeń w różnym zakresie cenowym. Najtańsze są systemy dźwiękowe, które działają podobnie jak te, które znaleźć możemy w samochodach. Jeśli dojdzie do próby kradzieży, wydają głośny dźwięk, który ma zaalarmować inne osoby oraz odstraszyć złodzieja. Niejednokrotnie takie zabezpieczenie zdaje egzamin. Pamiętajmy jednak, że nie jest niezawodne. Może zdarzyć się bowiem, że nikogo nie będzie w pobliżu. Poza tym, coraz więcej osób przyzwyczajonych jest do alarmów, które uruchamiają się czasem mimo tego, że pojazd nie jest kradziony, dlatego też jego dźwięk zwyczajnie powszednieje nam. Co więcej, zamiast reagować, często odczuwamy ulgę, gdy syrena ucichnie.

Dlatego też warto zastanowić się nad wykorzystaniem nowocześniejszych rozwiązań, jakim są systemy alarmowe z czujnikiem GPS. Jak działają? To bardzo proste. Tego typu alarmy posiadają wmontowany czujnik GPS, który jest trudny do odszukania przez złodzieja. Dlatego też, gdy odpłynie on naszą motorówką, możemy śledzić pozycję łodzi. Jest to niezwykle pomocne narzędzie, które często pozwala policji odzyskać naszą własność. Co więcej, centralka alarmu może być dodatkowo wyposażona w komunikator GSM, który wyśle SMS o kradzieży na nasz numer telefonu, dzięki czemu o incydencie dowiemy się jeszcze zanim zauważymy, że łódź nie stoi w miejscu, w którym ją pozostawiliśmy.

Więcej o możliwościach takiego systemu można dowiedzieć się na stronie:

https://connectedboat.eu/pl

Jak jeszcze zabezpieczyć motorówkę przed kradzieżą?

Nowoczesne systemy alarmowe są skuteczne, ale ich cena bywa bardzo wysoka. Wiele osób zastanawia się więc nad alternatywami, które możemy wykorzystać, by zabezpieczyć swoją łódź. Dlatego też nie sposób nie wspomnieć o najbardziej tradycyjnej ochronie, czyli zabezpieczeniach mechanicznych. Obecnie możemy znaleźć szeroki wybór tego typu rozwiązań.

Podstawą są oczywiście kłódki wodniackie wykonane z wysokiej jakości hartowanej stali, które odporne są na korozję. Dzięki nim odwiązanie cumy łodzi jest znacznie trudniejsze, co zmniejsza ryzyko kradzieży.

Drugim rodzajem zabezpieczeń, o którym warto wspomnieć, są zamki do przyczep podłodziowych. Jeśli połączymy je z wysokiej jakości, trwałym łańcuchem, możemy mieć pewność, że żaden złodziej nie znajdzie tyle czasu, by sforsować ten rodzaj zabezpieczenia. Zamki mają bowiem rozbudowane mechanizmy, których nie da się pokonać za pomocą prostego wytrycha.

Zabezpieczenie silnika zaburtowego przed kradzieżą

Na uwagę zasługują także zabezpieczenia silników zaburtowych. Jak wspominaliśmy, łupem padają bowiem nie tylko całe łodzie, ale również ich elementy. Silniki zaburtowe są jednym z tych, które często znajdują się pod lupą złodziei. Stosując specjalistyczne zabezpieczenia silników zaburtowych, możemy zmniejszyć ryzyko, że stanie się tak w przypadku naszej łodzi. Ich zaletą jest też fakt, że mogą być stosowane praktycznie z każdym typem silnika zaburtowego.

Jak więc widać, istnieje wiele skutecznych sposobów na zabezpieczenie motorówki przed kradzieżą. Warto korzystać z kilku z nich – dzięki temu bezpieczeństwo naszej łodzi motorowej znacząco wzrośnie.

 

Czytaj dalej:

Jak bezpiecznie pływać motorówką?

Czy trzeba mieć uprawnienia na skuter wodny?

Deska SUP – co to jest?