Scroll Top

Jaka motorówka na początek – czym się kierować przy zakupie?

lodzie-motorowe-20

Wiele osób marzy o kupnie łodzi. Niestety, nie jest to takie proste, jak zakup na przykład samochodu. Mimo marzeń, tak naprawdę niewielu z nas wie, co warto wiedzieć przed kupnem, jaka łódź motorowa na początek jest najlepszym wyborem i jakie typy łodzi wyróżniamy. Zanim więc zdecydujemy się na zakup, warto zgłębić temat i sprawdzić, co warto wiedzieć. W niniejszym artykule przybliżamy nieco temat motorówek.

Jaką kupić łódź motorową na początek? Co warto wiedzieć?

Kupno łodzi to poważne i stosunkowo drogie przedsięwzięcie, które przed zrealizowaniem trzeba dokładnie przemyśleć. Jaką kupić łódź motorową? Co warto wiedzieć przed zakupem? Pytania mnożą się i kłębią, a o odpowiedzi trudno.

Odpowiadając na pytanie, jaką kupić łódź motorową na początek, nie sposób nie wspomnieć o łodzi kabinowej, otwartopokładowej lub tej z zaburtowym silnikiem. Ten ostatni typ jest najprostszy do prowadzenia; silniki zaburtowe nie są bowiem zbyt skomplikowane w obsłudze i zapewniają prosty oraz przejrzysty dostęp do różnych elementów. Jeżeli będzie to nasza pierwsza łódź ale  z “drugich rąk” to jednak warto pomyśleć o częstszym serwisowaniu. Awaryjność silnika stacjonarnego może wymagać większych nakładów finansowych i warto jednak odnotować, że będzie on nieco trudniejszy w obsłudze. Natomiast ważnym elementem będzie nasz pędnik / “zetka ” , która przez cały czas jest zanurzona w wodzie. Ten element na pewno trzeba bardzo dokładnie sprawdzić, bo  jest najbardziej narażony na uszkodzenia. Pamiętajmy również, że łodzie używane mogły  pływać po słonych akwenach gdzie problem korozji elementów metalowych, aluminiowych silnika czy samej elektroniki będzie postępował dużo szybciej.

Przy zakupie pierwszej łodzi motorowej dobrym pomysłem jest postawienie na używany model. Będzie on tańszy i idealny do nauki oraz praktyki. Gdy już podszkolimy się w temacie motorówek, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wymienili ją na nową, dokładnie taką, jaka odpowiada naszym wymaganiom.

Kupno łodzi – jakich uprawnień potrzebujesz?

Aby móc legalnie prowadzić łódź motorową, potrzebujemy do tego specjalnych uprawnień. Zasady różnią się między sobą, w zależności od tego, o jaką motorówkę nam chodzi.

Aby prowadzić jacht żaglowy (nie dłuższy niż półmetrowy) bądź motorówkę z silnikiem mniejszym niż 10 Kw, nie potrzebujemy specjalistycznych uprawnień. Oba typy łodzi możemy prowadzić swobodnie na śródlądziu. Sprawa komplikuje się jednak w przypadku wszystkich innych motorówek – aby móc je prowadzić, będziemy potrzebować różnorodnych certyfikatów oraz patentów, o których wydawaniu decydują związki sportowe.

Najniższym możliwym do uzyskania stopniem jest stopień sternika motorowodnego, który uprawnia nas do prowadzenia motorówek posiadających silniki 60 Kw na śródlądziu oraz na morzu. Jeśli chodzi o morze, na mocy owego stopnia możemy prowadzić motorówkę jedynie w porze dziennej. Kolejnym stopniem jest stopień starszego sternika motorowodnego – tu już nie ograniczają nas żadne moce silników. Ten stopień zabrania jednak prowadzenia motorówek dłuższych niż 12 metrów. Możliwe do zdobycia są również uprawnienia morskiego sternika motorowodnego oraz kapitana motorowodnego – są one jednak przeznaczone dla osób, które wiążą z motorówkami swoją zawodową przyszłość.

Typy motorówek, czyli jaka łódź motorowa na początek?

Z motorówkami jest podobnie jak z samochodami: wiemy, jaka bardziej nam się podoba i jaką chcielibyśmy mieć. Zakup łodzi motorowej to niemała inwestycja, więc musimy dokładnie przemyśleć tę sprawę i zastanowić się, jaka motorówka będzie najlepszym wyborem do naszych potrzeb oraz możliwości. Mamy do wyboru wiele typów. Czym się one charakteryzują?

Jednym z popularnych typów łodzi są łodzie otwartopokładowe. Jest to doskonały wybór, jeśli zależy nam o codziennych, relaksacyjnych podróżach wodnych. Pływanie taką łodzią wymaga dobrych warunków atmosferycznych, gdyż nie ma w nich miejsca na przykład na to, by schronić się przed deszczem. Łodzie otwartopokładowe wykonuje się zwykle z laminatów, drewna bądź aluminium.

Jaki rodzaj łodzi wybrać?

Jeżeli jednak szukamy komfortowej, rodzinnej łodzi, warto rozważyć zakup kabinówki. Jak wskazuje nam nazwa, ten typ łodzi posiada wygodne kabiny, dzięki czemu możemy zabierać na całodzienne wycieczki całą naszą rodzinę bez obaw o to, że ktoś nie będzie miał gdzie odpocząć. Warto zorientować się w konkretnych typach łodzi kabinowych i ustalić, jaka będzie nam potrzebna: ta do jednodniowych wycieczek czy może inna, która pozwoli nam schronić się w niej na co najmniej kilka dni.

Niewiele osób wie, że istnieją również specjalne łodzie do wędkowania. Posiadają one komfortową kabinę i wysoką sterówkę, są bardzo stabilne. Wiele z nich posiada specjalne uchwyty do wędkarskiego oprzyrządowania. Popularne są także łodzie hybrydowe RIB, czyli Rigid Inflatable Boat. Charakteryzują się one dużą lekkością oraz zwrotnością, są idealne dla osób lubiących adrenalinę. Nie należą one jednak do najbardziej komfortowych, a ich prowadzenie może okazać się trudne dla laika. Każdy z nas zna również barki, czyli najdroższe motorówki, nadające się do wycieczek po różnych wodach. Przywodzą one na myśl mobilne domy na wodzie.

Podsumowanie

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, jaką kupić łódź motorową na początek, warto rozważyć kupno łodzi kabinowej lub otwartopokładowej. Dobrym wyborem będą także motorówki z silnikami zaburtowymi, które są najprostsze w obsłudze i ułatwią nam naukę. A jeśli nabierzemy wprawy, możemy potem zdecydować się na nieco „cięższe” i bardziej wymagające modele.