Scroll Top

Patent sternika motorowodnego

Do czego uprawnia patent sternika motorowodnego?

Posiadając patent sternika motorowodnego możemy czuć się pewnie na wodzie i legalnie pływać łodziami motorowymi i skuterami wodnymi. Do czego więc uprawnia patent sternika? Przede wszystkim do:

  • prowadzenie jachtów motorowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń mocy silnika i długości kadłuba (w tym skuterów wodnych);
  • prowadzenia jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej.
  • Osoby w wieku poniżej 16 roku życia mogą realizować swoje uprawnienia na jachtach motorowych o mocy silnika do 60 kW.

Uprawnienia do pływania łodziami motorowymi

Osoby, które lubią sporty wodne i chętnie spędzają wakacje aktywnie, powinny zatroszczyć się o posiadanie odpowiednich uprawnień. Jednym z nich jest patent sternika motorowodnego. Dzięki niemu możemy legalnie i bezpiecznie pływać łodziami motorowodnymi oraz skuterami wodnymi. Nasza szkoła prowadzi kursy oraz egzaminy, które pozwalają na jego uzyskanie. Działamy w miejscowości Zegrze, niedaleko Warszawy. Znajdujący się tam Zalew Zegrzyński sprawia, że osoby ubiegające się o patent sternika motorowodnego egzamin zdają w miejscu idealnie do tego stworzonym.

Jakie są wymagania, aby przystąpić do egzaminu na patent sternika motorowodnego?

Aby przystąpić do egzaminu na patent sternika motorowodnego, musimy mieć ukończone 14 lat. Osoby, które są niepełnoletnie, muszą posiadać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Zalecane jest również odbycie kursu, który pozwala nam zdobyć praktyczne umiejętności i teoretyczną wiedzę na temat przepisów prawa. Osoby ubiegające się o ten dokument muszą zdać również egzamin na patent sternika motorowodnego.

Co będzie Ci potrzebne, aby przystąpić do zdawania egzaminu na patent sternika motorowodnego?

Aby przystąpić do egzaminu na patent sternika motorowodnego, nie potrzebujesz zaświadczeń, ani badań lekarskich. Jedynie osoby niepełnoletnie muszą posiadać zgodę od opiekunów prawnych na udział w egzaminach.

Wiele osób zastanawia się, czy muszą brać udział w kursach na sternika motorowodnego, by przystąpić do egzaminu. Nie jest to konieczne. Polskie prawo nie obliguje osób chętnych na uzyskanie patentu sternika motorowodnego do udziału w szkoleniach i kursach. Możemy więc podejść do egzaminu „na własną rękę”. Niemniej jednak, jeśli nie mamy doświadczenia w radzeniu sobie ze sterowaniem i manewrowaniem łodzią motorową, sama lektura książek i przepisów może okazać się niewystarczająca. Dlatego też wszystkich zachęcamy do skorzystania z naszej oferty kursów.

Wniosek o wydanie patentu sternika motorowodnego

Jeśli uda nam się zdać egzamin na sternika motorowodnego, możemy wnieść o wydanie dokumentu. W tym celu musimy wygenerować wniosek, wypełnić go, a następnie odesłać do Biura Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. Do wniosku powinniśmy załączyć zdjęcie o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm, zaświadczenie o zdanym egzaminie oraz dowód wpłaty za patent sternika. Możemy zrobić to zarówno tradycyjnie, jak i drogą internetową, co znacznie oszczędza czas.

Jak wygląda egzamin na sternika motorowodnego?

Egzamin na patent sternika motorowodnego składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej osoba ubiegająca się o patent musi opowiedzieć na 75 pytań testowych (zamkniętych, jednokrotnego wyboru). Ma na to 90 minut. Aby zdać egzamin, trzeba udzielić poprawnych odpowiedzi na 65 pytań. Dotyczą one przepisów prawa, podstawy budowy jachtów motorowych, wiadomości z zakresu ratownictwa wodnego, podstaw locji, wiadomości z zakresu meteorologii oraz pomocy nawigacyjnych. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że nie ma zamkniętej bazy pytań, które mogą pojawić się na egzaminie.

Kolejną częścią egzaminu na sternika motorowodnego jest test umiejętności praktycznych. Przeprowadzany jest na jachcie motorowym z silnikiem umożliwiający pływanie w ślizgu na akwenie, na którym znajduje się pomost, który pozwoli na zacumowanie łodzi. Część praktyczna egzaminu obejmuje ocenę umiejętności takich jak manewrowanie, kierowanie załogą, wydawanie komend, czy wykonywanie prac bosmańskich. Podczas praktycznej części egzaminu na sternika motorowodnego błędnie wykonany manewr możemy jednorazowo powtórzyć.

Kto wydaje patent sternika motorowodnego?

Patent sternika motorowodnego jest dokumentem państwowym, który wydawany jest przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego.

Odpowiedzmy również na pytanie ile się czeka na patent sternika motorowodnego. Nie da się bowiem ukryć, że wielu osobom zależy na czasie po to, by uzyskać patent jeszcze przed wakacyjnym wyjazdem. W takim przypadku zalecamy szybsze rozpoczęcie kursu i zdanie egzaminu, ponieważ na wydanie patentu w sezonie letnim trzeba zazwyczaj poczekać około miesiąca.

Ile kosztuje patent sternika motorowodnego?

Wiele osób, które marzą o zdobyciu tego uprawnienia, zastanawia się ile kosztuje patent sternika motorowodnego. Chcąc odpowiedzieć na to pytanie musimy zacząć od tego, że na cenę patentu sternika składa się kilka opłat. Pierwszą z nich jest koszt egzaminu, który wynosi 250 złotych. Kolejną opłatę ponosimy za wydanie dokumentu. Osoby, które posiadają status ucznia lub studenta oraz nie ukończyły 26 lat, płacą 25 złotych. Pozostałe osoby – 50 złotych. Opłata musi zostać uiszczona w Polskim Związku Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego.

Dokument potwierdzający posiadanie patentu motorowodnego

Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami każda osoba, która zdobędzie określony patent motorowodny, uzyskuje go w postaci dokumentu poświadczającego posiadane kompetencje do uprawiania turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika przekraczającej 10 kW/13,6 KM.

Dokument taki jest wydawany przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego w postaci plastikowej karty o wielkości zbliżonej do dowodu osobistego. Na dokumencie znajduje się zdjęcie właściciela oraz określenie typu licencji lub patentu, jakiego dokument dotyczy. Dokument jest tłumaczony na język angielski, dzięki czemu można posługiwać się nim również poza granicami Polski.

Okazanie dokumentu potwierdzającego posiadanie danego patentu motorowodnego jest obowiązkowe w razie ewentualnej kontroli.

Zapisz się na kurs

Czerwiec 2024

Sternik Motorowodny – Szkolenie Egzamin Miejsce
Sobota – Niedziela,   01-02.06.2024 Niedziela,   02.06.2024 Hotel 500, Zegrze
Sobota – Niedziela,   08-09.06.2024 Niedziela,   09.06.2024 Hotel 500, Zegrze
Sobota – Niedziela,   15-16.06.2024
Niedziela,   16.06.2024
Hotel 500, Zegrze
Sobota – Niedziela,   22-23.06.2024 Niedziela,   23.06.2024 Hotel 500, Zegrze
Sobota – Niedziela,   29-30.06.2024 Niedziela,   30.06.2024 Hotel 500, Zegrze

 

Lipiec 2024

Sternik Motorowodny – Szkolenie Egzamin Miejsce
Sobota – Niedziela,   06-07.07.2024 Niedziela,   07.07.2024 Hotel 500, Zegrze
Sobota – Niedziela,   13-14.07.2024 Niedziela,   14.07.2024 Hotel 500, Zegrze
Sobota – Niedziela,   20-21.07.2024
Niedziela,   21.07.2024
Hotel 500, Zegrze
Sobota – Niedziela,   27-28.07.2024 Niedziela,   28.07.2024 Hotel 500, Zegrze

 

Baner Superboat