Osoby, które w sezonie letnim korzystają ze skutera wodnego, doskonale wiedzą, jak ważne jest dobre przygotowanie takiego pojazdu przed zbliżającą się zimą. Warto poświęcić nieco czasu, aby za kilka miesięcy skuter wodny nie musiał trafić do warsztatu. Jeżeli zadbasz o odpowiednie przygotowanie skutera wodnego do zimy, z pewnością dobrze zaczniesz kolejny sezon. Zimowanie skutera nie jest trudne! Sprawdź, jak zabezpieczyć skuter wodny na zimę!
Przygotowanie skutera wodnego do zimy – o czym trzeba pamiętać?
Zima zbliża się wielkimi krokami, a Ty zastanawiasz się, jak zabezpieczyć skuter wodny na zimę? Poniżej znajdziesz informacje na temat wszystkich czynności, o jakich powinieneś pamiętać.
Oczywiście warto upewnić się, czy skuter wodny jest jeszcze na gwarancji. Jeśli tak, może okazać się, że trzeba oddać go na przegląd posezonowy w autoryzowanym warsztacie.
Z pewnością jednak część prac warto wykonać samodzielnie. Tego typu prace nie są bardzo skomplikowane, a przy tym nie zajmują wiele czasu. Na pewno jednak zapewniają one najlepsze zabezpieczenie przed zimą dla skutera wodnego.
Zobacz także: Jak zadbać o bezpieczny transport skutera wodnego?
Dokładne mycie
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest bardzo dokładne umycie skutera wodnego. Z zewnątrz pojazd można umyć myjką o niskim ciśnieniu lub wężem ogrodowym, z wykorzystaniem odpowiednich detergentów. Jeżeli skuter przez długi czas stał w wodzie i zgromadziły się na nim różnego typu zanieczyszczenia, na przykład glony, możesz usunąć je, wykorzystując specjalny płyn do mycia dna łodzi. W ten sposób zyskasz pewność, że preparat poradzi sobie z tym zadaniem, a przy tym będzie całkowicie bezpieczny dla skutera.
Jeżeli chodzi o wewnętrzne elementy maszyny, wystarczy użyć mokrej gąbki. Chodzi tu o miejsce pod kanapą czy schowek. Na szczęście z reguły miejsca te są stosunkowo czyste, więc nie wymagają wiele pracy.
Płukanie układu napędowego i układu chłodzenia
Kiedy skuter wodny będzie już dokładnie umyty, pora przejść do kolejnego etapu. Mowa tu o płukaniu układu napędowego i układu chłodzenia. Choć czynność ta budzi sporo obaw, szczególnie u osób, które posiadają skuter od niedawna, okazuje się, że nie ma w tym nic trudnego.
O płukaniu układu napędowego i układu chłodzenia pamiętać należy szczególnie wtedy, gdy skuter sporo czasu spędził w słonej wodzie. Wystarczy podłączyć wąż ogrodowy z bieżącą wodą słodką w kranie.
Pamiętaj, aby przed płukaniem układu napędowego i układu chłodzenia uruchomić silnik, a dopiero później włączyć wodę. Płucz elementy przez kilka minut, a następnie dodaj gazu – w ten sposób zwiększysz przepływ wody. Uważaj jednak, aby robić to z wyczuciem – w przeciwnym wypadku możesz uszkodzić niektóre elementy skutera. Na sam koniec wyłącz wodę, a dopiero później zgaś silnik. Taka kolejność uchroni pojazd przed ewentualnymi usterkami.
Suszenie dokładnie wszystkich części w skuterze wodnym
Po umyciu i wypłukaniu skutera należy pamiętać, że skuter wodny przed zimowaniem powinien zostać dokładnie wysuszony. Istotne jest to, aby nigdzie nie zalegała woda. W tym celu można wykorzystać suche ręczniki bawełniane, a także ręczniki papierowe. Resztki wody można usunąć suszarką lub sprężonym powietrzem. Skuter wodny zostawiamy do zimowania ze zdemontowanymi i pootwieranymi schowkami.
Usunięcie kamienia
Zdarza się, że na niektórych elementach skutera gromadzi się kamień. Nic w tym dziwnego. Najczęściej jest to spowodowane niczym innym jak trzymaniem pojazdu na wodzie. Na szczęście usunięcie kamienia jest stosunkowo proste, o ile czynność ta wykonywana jest regularnie. Możesz użyć w tym celu specjalnego środka do usuwania kamienia wodnego, czyli preparatami gospodarstwa domowego. Opcjonalnie sprawdzi się także gąbka nasączona wodą z octem, choć dedykowany preparat z pewnością będzie lepszym wyborem.
Preparaty konserwujące
Przygotowując skuter wodny na zimę, warto zaopatrzyć się także w specjalne preparaty konserwujące. Konserwacja skutera wodnego na zimę jest bardzo istotna. Należy jednak zwrócić uwagę na to, do jakich elementów przeznaczony jest dany preparat. Niektóre dostępne produkty służą do konserwacji elementów metalowych i gumowych, inne – do poszycia skutera, a jeszcze inne – do zabezpieczenia elementów ruchomych: cięgien, lub innych elementów ruchomych.
Kadłub skutera należy zawoskować, aby zabezpieczyć go przed wilgocią. Dzięki temu na początku kolejnego sezonu skuter będzie prezentował się doskonale.
Akumulator skutera wodnego
Akumulator, czyli baterię naszego skutera wodnego warto naładować do pełna po zakończeniu sezonu i robić to regularnie co kilka miesięcy. Ewentualnie wymontować ze skutera i przechowywać w ciepłym miejscu w garażu, oczywiście doładowując go regularnie.
Akumulator uszkodzi się, jeżeli będzie stał bez prądu.
Konserwacja skutera wodnego na zimę – które elementy skutera wodnego są najbardziej narażone na mróz?
Odpowiedź na pytanie, jak przygotować skuter wodny do zimy, w dużej mierze zależy od tego, w jakich warunkach przechowywana będzie maszyna. Jeśli pojazd będzie narażony na ujemne temperatury, należy wyjąć z niego akumulator. Jest to bardzo ważne, ponieważ akumulator powinien być przechowywany w pomieszczeniu o stałej, dodatniej temperaturze. Jeśli zapomnisz o tym kroku, prawdopodobnie wraz z początkiem kolejnego sezonu staniesz przed koniecznością skorzystania z prostownika lub wymiany akumulatora na nowy.
Niskie temperatury mogą mieć negatywny wpływ na ogumienie. Warto więc pozostawić skuter wodny w taki sposób, aby koła nie dotykały podłoża. Warto też nieco podwyższyć ciśnienie w oponach, aby zapobiec ich odkształceniu.
Gdzie najlepiej zimować skuter wodny?
Skuter wodny warto przechowywać w odpowiednim pomieszczeniu. Warto pomyśleć o komórce lub garażu, gdzie utrzymywana będzie stała temperatura. Upewnij się jednak, że warunki panujące w garażu będzie odpowiednie. Jeśli nie dysponujesz miejscem, w którym możesz przechować skuter wodny zimą, rozważ skorzystanie ze specjalnej usługi zimowania łodzi i skuterów wodnych. W ten sposób zyskasz pewność, że nad Twoim skuterem wodnym czuwają specjaliści, którzy zapewnią pojazdowi odpowiednie warunki. Cena takiej usługi nie jest wysoka, a być może unikniesz konieczności wykonywania drogich napraw na wiosnę.
Co ze zbiornikiem paliwa w skuterze zimą?
Kolejna ważna kwestia dotyczy zbiornika paliwa. Podobnie jak w przypadku innych pojazdów, zbiornik paliwa w skuterze wodnym powinien zostać napełniony w 100% na zimę. Zimowanie skutera wodnego z niewielką ilością paliwa w baku sprawi, że w ciągu zimy woda będzie wykraplać się wewnątrz zbiornika. Stąd już tylko krok do usterki, więc warto pamiętać o napełnieniu baku ewentualnie dolać preparat: stabilizator paliwa, który pomoże w utrzymaniu parametrów paliwa do kolejnego sezonu.
Czy trzeba wymienić olej przed zimą?
Ostatnim krokiem jest wymiana oleju. Czynność ta również ma duże znaczenie, ponieważ po sezonie letnim w oleju mogą znajdować się liczne zanieczyszczenia. Wymiana oleju jest rozsądnym rozwiązaniem. Sprawi ona, że silnik pozostanie czysty i gotowy do pracy wraz z nadejściem kolejnego sezonu. W bardziej podchodzonych skuterach olej „powie” nam też o kondycji naszego silnika. Więc zima będzie również dobrym czasem na ewentualne naprawy.
Podsumowanie
Przygotowanie skutera wodnego do zimy to proces, na który warto poświecić trochę czasu. Pojazd będzie nieużywany przez kilka mroźnych miesięcy, więc warto zadbać o to, aby – wraz z rozpoczęciem lata – można było korzystać z niego bez żadnych obaw, a tym bardziej bez konieczności naprawy. Konserwacja skutera wodnego nie jest trudna i każdy jego użytkownik powinien podołać temu zadaniu. Odpowiednie zimowanie skutera wodnego pozwoli Ci na uniknięcie wielu dodatkowych kosztów, a przede wszystkim – na przyjemne rozpoczęcie kolejnego sezonu.
Czytaj dalej:
Skuter wodny – budowa i działanie