Ile kosztuje kurs sternika motorowodnego?

kurs-motorowodny-koszt

Uwielbiasz spędzać swój wolny czas na jachcie, jednak – z uwagi na brak odpowiednich uprawnień – możesz korzystać wyłącznie z jachtów z ograniczoną mocą silnika? W związku z tym od pewnego czasu zastanawiasz się nad uzyskaniem odpowiedniego patentu? Dowiedz się, ile kosztuje kurs na patent sternika motorowodnego!

Kto może przystąpić do kursu na sternika motorowodnego?

Zanim podejmiesz decyzję o przystąpieniu do kursu sternika motorowodnego, musisz dowiedzieć się, kto może uzyskać tego typu uprawnienia. Przepisy motorowodne dokładnie regulują tę kwestię. Kurs może rozpocząć każda osoba, która ukończyła 14 lat. Nie trzeba więc być pełnoletnim, aby rozpocząć kurs na sternika motorowodnego. Należy jednak pamiętać, że osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 lat, muszą uzyskać pisemną zgodę na rozpoczęcie kursu od rodzica lub opiekuna prawnego.

Co ważne, osoby, które chcą zapisać się na kurs, nie muszą posiadać żadnych badań lekarskich ani innych zaświadczeń.

Kurs sternika motorowodnego – cena

Przystąpienie do egzaminu na patent sternika motorowodnego nie musi być poprzedzone odpowiednim kursem. Można podejść do egzaminu “na własną rękę”. Nie warto jednak wybierać takiego rozwiązania – tym bardziej że podejście do egzaminu wymaga uiszczenia odpowiedniej opłaty.

Dzięki kursowi na sternika motorowodnego uzyskasz praktyczne doświadczenie w radzeniu sobie ze sterowaniem i manewrowaniem łodzią motorowodną, a przy tym zdobędziesz niezbędną wiedzę teoretyczną. Wszystko to będzie istotne nie tylko w trakcie egzaminu, ale też później – podczas prowadzenia łodzi kluczowe jest bowiem bezpieczeństwo. Sama lektura podręczników nie da Ci tych umiejętności, które zdobędziesz w trakcie kursu.

Jeśli chodzi o patent sternika motorowodnego, cena ma duże znaczenie. Zastanawiasz się, ile kosztuje patent sternika? Ceny kursów na sternika motorowodnego są różne, ponieważ szkoły oferujące takie szkolenia ustalają je indywidualnie. Najczęściej cena kursu sternika motorowodnego wynosi od 450 zł do nawet 700 zł. Jeżeli ktoś szuka indywidualnego szkolenia na sternika, to koszt jest wyższy i zaczyna się od 950zl. Poszukując najlepszego kursu, warto wziąć pod uwagę to, w jakich warunkach odbywa się szkolenie oraz jaki sprzęt wykorzystywany jest podczas szkolenia praktycznego.

Na czym polega i ile trwa kurs na patent sternika?

Kurs na sternika motorowodnego składa się z części teoretycznej i praktycznej. W trakcie części praktycznej zdobędziesz wiedzę niezbędną do tego, aby w bezpieczny sposób prowadzić łódź. Część praktyczna z kolei pozwoli Ci na uzyskanie odpowiednich umiejętności w prowadzeniu łodzi motorowej. Nauczysz się wszystkich wymaganych podczas egzaminu manewrów, a także zyskasz szereg dodatkowych umiejętności. Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem nowoczesnych, doskonale wyposażonych jachtów motorowych. 

Nad każdym etapem szkolenia czuwają profesjonaliści, którzy posiadają wiele lat doświadczenia w prowadzeniu łodzi, doświadczenie dydaktyczne, a przy tym dysponują niezbędną wiedzą techniczną, czy prawną. Podczas szkolenia będziesz miał możliwość zadawania pytań, dotyczących wszystkich nurtujących Cię kwestii. To jedyna taka okazja – a uzyskana podczas kursu wiedza z pewnością przyda Ci się później.

Egzamin na patent sternika motorowodnego – cena

Jeśli chodzi o patent sternika motorowodnego, cena egzaminu wynosi 250 zł. Cena egzaminu jest stała, ponieważ jest ona określona przepisami. Osoby, którym uda się zdać egzamin, otrzymują specjalne zaświadczenie o pozytywnym wyniku egzaminu. Na podstawie zaświadczeniu przygotowany zostanie patent. Opłata za wydanie patentu wynosi 50 zł lub 25 zł – niższą cenę zapłatą uczniowie i studenci w wieku do 26 lat.

A jak wygląda egzamin na sternika motorowodnego? Część teoretyczna składa się z 75 pytań testowych. Są to pytania jednokrotnego wyboru. Test ma za zadanie przede wszystkim sprawdzenie, czy kursant posiada niezbędną do uzyskania patentu na sternika motorowodnego wiedzę. Co ważne, należy odpowiedzieć poprawnie na 65 pytań, a sam egzamin teoretyczny trwa 90 minut. Pytania te dotyczą między innymi kwestii technicznych, związanych z prowadzeniem łodzi, a także ratownictwa wodnego, meteorologii czy nawigacji.

Osoby, którym uda się zdać egzamin teoretyczny, mogą przejść do części praktycznej. Umiejętności kursanta sprawdzane są na jachcie motorowym. W trakcie egzaminu praktycznego egzaminator może poprosić między innymi o wykonanie kilku podstawowych manewrów, o cumowanie czy o przeprowadzenie prac bosmańskich. Jeśli dany manewr nie zostanie wykonany poprawnie, kursant może podjąć kolejną próbę.

Do czego uprawnia patent sternika motorowodnego?

Osoby, które nie mają odpowiednich uprawnień, mogą korzystać z łodzi motorowych w bardzo ograniczony sposób. Mogą one prowadzić wyłącznie:

●       łódź motorową o mocy silnika tylko do 10 kW (13,60 KM),

●       ewentualnie łódź motorową o mocy silnika do 75 kW (101,97 KM) i o długości kadłuba do 13 m – pod warunkiem, że prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h. 

Z pewnością nie pozwala to na pełne cieszenie się możliwościami łodzi, a tym samym – czasem spędzonym na wodzie. Dopiero po uzyskaniu uprawnień można w pełni wykorzystać potencjał łodzi.

Patent na sternika motorowodnego uprawnia do:

●       prowadzenia łodzi motorowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń mocy silnika i długości kadłuba,

●       prowadzenia skuterów wodnych,

●       prowadzenia łodzi motorowych o długości kadłuba do 12 m po wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu w porze dziennej (jednostka Mm, to mila morska, która w przybliżeniu ma długość 1,8 kilometra. Oznacza to, że można oddalić się od brzegu o około 3,6 kilometra). 

Dodatkowo osoby, które nie ukończyły jeszcze 16 lat, mogą prowadzić jachty o mocy do 60 kW.

Jeśli chodzi o patent na skuter wodny, jest on niezbędny do prowadzenia tego typu skutera. Uznaje się go bowiem za mały statek o napędzie mechanicznym. Jednostka taka najczęściej wyposażona jest w silnik o mocy przekraczającej 10 kW. Ukończenie kursu na skuter wodny, a także zdobycie patent na sternika motorowodnego, pozwala nie tylko na uzyskanie odpowiednich uprawnień, ale też gwarantuje większe bezpieczeństwo.

Co grozi za pływanie motorówką bez patentu? Tego typu zachowanie może skutkować nałożenie sankcji, a ich rodzaj zależny jest od typu przewinienia. Jeżeli sternik nie będzie posiadał odpowiednich uprawnień, może zostać nałożony na niego mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Taką samą kwotę mandatu zapłaci sternik w wieku 14-16 lat, jeżeli posiada on uprawnienia na łodzie motorowe o mocy silnika ponad 10 kW, ale pływa motorówką z silnikiem o mocy ponad 60 kW. Z pewnością nie warto ryzykować – tym bardziej że cena patentu na sternika motorowodnego nie jest wysoka.

Podsumowanie

Wiesz już, ile kosztuje patent sternika motorowodnego, jak wygląda egzamin oraz jakie kary grożą osobom, które prowadzą łódź motorową bez odpowiednich uprawnień. Nie ma wątpliwości co do tego, że odbycie odpowiedniego szkolenia przed przystąpieniem do egzaminu jest dobrym pomysłem. Pamiętaj, że jeśli chodzi o kurs na sternika motorowodnego, cena to nie jedyny czynnik – pod uwagę warto wziąć także to, gdzie i na jakim sprzęcie odbywa się szkolenie. W trakcie kursu można zdobyć szereg praktycznych umiejętności, a także wiedzę niezbędną do poprawnego i bezpiecznego prowadzenia łodzi motorowej. Jeśli chcesz w pełni cieszyć się możliwościami, jakie daje spędzanie czasu na wodzie, koniecznie zdecyduj się na kurs sternika motorowego!