Scroll Top

Czy na skuter wodny trzeba mieć uprawnienia?

Kursy na skuter wodny

Choć Polacy słyną z niefrasobliwości nad wodą, coraz więcej amatorów sportów wodnych zdaje sobie sprawę, że ukończenie stosownego kursu oraz posiadanie wymaganych uprawnień to nie tylko kwestia “papierka”, ale przede wszystkim zdobytej na kursie wiedzy oraz umiejętności, których nie sposób zdobyć inaczej, jak pod czujnym okiem instruktora. Ponieważ coraz więcej osób spędzających urlop nad wodą wsiada na skuter wodny, zwracamy Waszą uwagę na fakt, że do prowadzenia skutera niezbędne jest co najmniej ukończenie kursu.

Dlaczego do prowadzenia skutera wodnego niezbędne jest ukończenie kursu

W polskim prawie skuter wodny klasyfikowany jest jako mały statek o napędzie mechanicznym, przeznaczony do wykonywania ślizgów lub ewolucji na wodzie i przystosowany do przewozu od jednej do kilku osób. Jednostka taka wyposażona jest w silnik o mocy przekraczającej 10 kW.

Wspólną cechą skuterów wodnych jest pozycja kierowcy i napęd. Prowadzący (podobnie jak w motocyklu szosowym) do kierowania skuterem wodnym wykorzystuje poziomy drążek kierowniczy, a do regulacji prędkości specjalne manetki na kierownicy. Jednostki wyposażone są w silniki spalinowe współpracujące z pędnikiem wodno – odrzutowym. Skutery wodne charakteryzują się bardzo dużą zwrotnością i łatwością manewrowania. W celach rekreacyjnych, a także w rywalizacji sportowej wykorzystywane są zarówno skutery stojące, jaki i siedzące.

Nazwa skuter może być więc myląca: ta maszyna pływająca często dysponuje większą mocą niż motocykl, a dodatkowo bardzo szybko się rozpędza, ale już nie tak prędko się zatrzymuje. Mało tego: skutery wodne przeważnie nie mają hamulca ani skrzyni biegów i potrzeba nawet 100 metrów, aby całkowicie je zatrzymać. Droga hamowania będzie oczywiście różna w zależności m. in. od ciężaru skutera oraz od kierunku wiatru. Przy dużych prędkościach kontakt z wodą jest podobny do kontaktu z betonem, jeśli nie nauczysz się bezpiecznie prowadzić skutera wodnego, podczas wywrotki nie będziesz miał szans – ani Ty, ani Twoi pasażerowie.

Jeśli więc naprawdę chcesz czuć się bezpiecznie, manewrując takim “potworem”, musisz najpierw zdobyć patent sternika motorowodnego – zdanie egzaminu na ten patent nie wymaga uczestniczenia w kursie, choć zawsze warto z niego skorzystać – a potem zapisać się jeszcze na kurs na skuter wodny.

(Sprawdź także, czy wynajem skutera wodnego bez patentu jest możliwe.)

O czym należy pamiętać prowadząc skuter wodny

Ukończenie kursu na skuter wodny oraz zdanie egzaminu na patent sternika motorowodnego nie tylko daje możliwość prowadzenia skutera wodnego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, ale także wyostrza zmysły na wszystko, co związane z bezpieczeństwem własnym i pasażerów.

Osoba wyszkolona nigdy nie zapomni, że:

  • zawsze przed wypłynięciem należy sprawdzić przepisy obowiązujące na lokalnym akwenie np. czy nie obowiązuje tu strefa ciszy
  • trzeba obserwować otoczenie i pamiętać  o bezpieczeństwie innych jednostek pływających i osób kąpiących się
  • nigdy nie kieruje się skuterem pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających
  • zawsze należy założyć kamizelkę min. asekuracyjną i mieć zaczepioną zrywkę
  • większość skuterów wodnych nie ma hamulca, a jego droga hamowania ma nawet ponad 100 metrów
  • istnieją czynniki naturalne, które mogą nam uniemożliwić korzystanie ze skutera (głębokość akwenu, piasek i kamienie na dnie, które mogą być zaciągane przez kratkę poboru wody, konary i rośliny wodne)

Ile trwa kurs dający uprawnienia na skuter wodny

Nie istnieje osobny dokument o nazwie Uprawnienia na skuter wodny. Uprawnienia takie ma po prostu każdy, kto uzyska patent sternika motorowodnego. Kurs na ten patent trwa dwa dni (weekend), ale do egzaminu na patent sternika motorowodnego można, zgodnie z prawem, przystąpić także bez ukończenia kursu. Kurs na skuter wodny nie daje żadnych uprawnień, jest dodatkowym szkoleniem podnoszącym nasze umiejętności.

Czego nauczymy się podczas kursu na patent sternika motorowodnego

Specjaliści prowadzący kurs zapoznają kursantów z teorią, jak i zaproponują zajęcia praktyczne. Kończąc kurs będziemy wiedzieli:

  • jakie przepisy obowiązują na wodzie
  • jak manewrować skuterem wodnym
  • jak zachować się w sytuacjach ekstremalnych (wypadki na wodzie)

Poznamy podstawowe zasady ratownictwa, elementy meteorologii oraz locji wraz ze znakami żeglugowymi. Część praktyczna to manewrowanie jachtem motorowym oraz ćwiczenie cumowania, podejścia i odejścia od pomostu. Kurs kończy się egzaminem państwowym na stopień sternika motorowodnego.

Kto może uzyskać patent sternika motorowodnego

W kursie na skuter wodny może wziąć udział każda osoba, która ma ukończone 14 lat, przy czym od osób niepełnoletnich wymagana jest w takim przypadku zgoda na udział w kursie wyrażona przez rodziców lub opiekunów prawnych w formie pisemnej.

Kurs na skuter wodny jest dodatkowym, praktycznym  szkoleniem, które podnosi umiejętności w pływaniu na skuterze oraz oswaja z zagadnieniami związanymi ze skuterami wodnymi.

Każda osoba, kto ma ochotę samemu prowadzić skuter wodny musi uzyskać podstawowe uprawnienie jakim jest Patent sternika motorowodnego.

Patent sternika motorowodnego uprawnia nie tylko do poruszania się skuterami wodnymi, ale też jachtami motorowymi po wodach śródlądowych bez ograniczeń oraz jachtami motorowymi o długości do 12 metrów po wodach morskich do 2Mm od brzegu w porze dziennej.

UWAGA: osoby poniżej 16 roku życia po uzyskaniu patentu sternika motorowodnego mogą samodzielnie prowadzić jachty motorowe i skutery wodne o mocy silnika nieprzekraczającej 60kW / około 80 KM.

Dowiedz się także, ile kosztuje kurs na sternika motorowodnego.