Scroll Top

Czarter motorówki bez patentu – jak i gdzie?

lodzie-motorowe-15

Pływanie motorówką kojarzy się najczęściej z szybkimi łodziami, które łatwo wchodzą w ślizg i zapewniają dużą dozę adrenaliny osobie prowadzącej taki jacht motorowy. Aby jednak móc się oddawać takiej formie rozrywki w legalny sposób, niezbędne jest posiadanie odpowiednich uprawnień, wymaganych przez obowiązujące w naszym kraju przepisy. Warto w tym kontekście pamiętać, że wielu motorowodniaków-pasjonatów szybkości zaczynało swoją przygodę z łodziami silnikowymi od motorówek osiągających znacznie mniejsze prędkości, ale dostępnych bez patentu. Obecnie czarter motorówki bez uprawnień jest naprawdę prosty – dzisiaj opisujemy, jak to wygląda w praktyce.

Wynajem motorówki bez uprawnień – podstawa prawna

Wszelkie kwestie dotyczące możliwości prowadzenia jachtu motorowego bez uprawnień określa Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (Dz.U. 2020 poz. 1863 z późn. zm). Według zawartych w tej ustawie regulacji prawnych pływanie motorówką bez uprawnień jest w Polsce dopuszczalne wyłącznie w następujących przypadkach:

  • dana jednostka pływająca jest wyposażona w silnik o mocy nie większej, niż 10 kW (ok. 13,5 KM), niezależnie od długości jej kadłuba;
  • dana jednostka pływająca jest wyposażona w silnik o mocy nieprzekraczającej 75 kW i ma kadłub nie dłuższy niż 13 metrów, a ponadto jej maksymalna prędkość została konstrukcyjnie ograniczona w taki sposób, że łódź nie jest w stanie poruszać się szybciej, niż z prędkością 15 km/h (taka łódź to tzw. hausbot/houseboat). W przypadku, gdy ma miejsce czarter tego typu motorówki bez patentu sternika motorowodnego, niezbędne jest przeprowadzenie przez armatora (właściciela) jachtu szkolenia z zakresu zasad bezpieczeństwa na wodzie – jest to obowiązek ustawowy.

Czarter motorówek bez patentu w Polsce

Z uwagi na dość dużą liberalizację obowiązującego w Polsce prawa czarter motorówki bez uprawnień jest możliwy w zasadzie w każdym większym ośrodku motorowodniackim i nie powinno być z tym żadnego problemu, o ile są dostępne odpowiednie jachty na wynajem. Warto mieć na uwadze, że – podobnie jak w ruchu lądowym – na wodzie obowiązują bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące prowadzenia łodzi po spożyciu alkoholu. W praktyce oznacza to, że nawet gdy decydujemy się na czarter bez patentu, musimy prowadzić motorówkę na trzeźwo. Zatrzymanie przez policję wodną i wykrycie w wydychanym powietrzu alkoholu powyżej 0,2 promila oznacza poważne konsekwencje (co najmniej mandat karny), a jeśli dawka alkoholu przekracza 0,5 promila, można nawet utracić prawo do kierowania pojazdami mechanicznymi zarówno na lądzie, jak i na wodzie.

Czarter bez patentu w Europie

Złagodzone przepisy prawa regulujące czarter motorówki bez uprawnień obowiązują w naszym kraju od względnie niedawna, ale w innych krajach Unii Europejskiej sytuacja wygląda trochę inaczej. Jest dość spora grupa krajów, w których wynajem motorówki bez patentu jest możliwy od wielu lat (jak choćby Irlandia, Włochy, Holandia, Francja i wiele innych państw UE), ale są także i takie, gdzie przepisy są w tym zakresie podobne jak w Polsce lub nawet bardziej rygorystyczne. Warto się więc przed wyjazdem zagranicznym upewnić, jakie konkretnie obowiązują tam przepisy dotyczące wynajmu jachtów motorowych, by uniknąć niemiłego zaskoczenia.

Czarter łodzi motorowych ze sternikiem

Nie wszystkie osoby, które chciałyby skorzystać z możliwości wyczarterowania motorówki bez patentu, czują się na siłach, by osobiście prowadzić taką jednostkę pływającą. Na szczęście nie oznacza to, że czarter motorówki bez uprawnień jest dla nich niedostępny: wystarczy zdecydować się na alternatywną opcję, jaką jest wynajęcie jachtu motorowego ze sternikiem.

Dzięki temu wynajmujący ma pewność, że za sterem znajduje się profesjonalista, który nie tylko posiada wszelkie niezbędne uprawnienia, ale również duże doświadczenie w prowadzeniu motorówki typu hausboot. Niejednokrotnie zdarza się, że w trakcie dłuższego rejsu wynajmująca osoba „złapie” motorowodniackiego bakcyla i z pasażera stanie się sternikiem, prowadzącym motorówkę bez uprawnień, ale pod czujnym okiem doświadczonego motorowodniaka.

Czarter bez uprawnień – jakie dokumenty są niezbędne?

Wynajem motorówki bez uprawnień nie oznacza, że od wynajmującego nie są wymagane żadne dokumenty i wystarczy jedynie sama chęć, by rozpocząć rejs łodzią motorową. Jakie zatem dokumenty trzeba posiadać, aby pływać motorówką bez patentu? Oto lista:

  • zaświadczenie o ukończeniu obowiązkowego szkolenia w zakresie obowiązujących na wodzie zasad bezpieczeństwa. Szkolenie takie przeprowadza armator danej łodzi motorowej i to właśnie on wystawia zaświadczenie dla wynajmującego;
  • w przypadku wynajmu łodzi typu hausbot/houseboat niezbędne jest posiadanie zaświadczenia producenta danego jachtu motorowego, które potwierdza, że konstrukcja tej jednostki pływającej uniemożliwia osiągnięcie prędkości powyżej ustawowego limitu 15 km/h;
  • w przypadku, gdy ma miejsce czarter łodzi motorowej wyposażonej w silnik o mocy ponad 15 kW (ok. 20 KM), wymagane jest również posiadanie dowodu rejestracyjnego danej jednostki pływającej.

Brak jakiegoś spośród wymaganych dokumentów może wiązać się z odpowiedzialnością karną (mandat) oraz wyłączać odpowiedzialność ubezpieczyciela w przypadku, gdy dojdzie do wypadku na wodzie z udziałem wynajętej motorówki.