Scroll Top

Jak zacząć przygodę z żeglarstwem?

jak-zaczac-przygode-z-zeglarstwem

Wiele osób zachwyca widok żaglówek płynących po jeziorach czy kanałach. Kojarzą się one zazwyczaj z ekscytującą przygodą, historycznymi odkryciami i podróżami czy spokojnym obcowaniem z przyrodą. Żeglarstwo to dyscyplina pozwalająca się rozwinąć i sprawdzić, a jednocześnie dająca niesamowite poczucie satysfakcji.

Oczywiście, dla osób szukających ekscytacji i rywalizacji świetnym rozwiązaniem będą zawody w najróżniejszych klasach. Jednak brak wiedzy u osób, które dopiero zetknęły się z tym światem, tworzy w głowie pytanie: jak zacząć żeglować?

Żeglarstwo rekreacyjne, czyli jak zacząć żeglować?

Najpierw musimy sobie wyjaśnić, czym w ogóle jest żeglarstwo. Otóż jest to dyscyplina sportowa wykorzystująca sprzęt o napędzie żaglowym.

Pierwszym krokiem odpowiadającym na pytanie, od czego zacząć żeglowanie, może być wybranie się na rejs niewielką łodzią żaglową z doświadczonym kapitanem. Jego wiedza i umiejętności na pewno pomogą odpowiedzieć na najistotniejsze kwestie oraz zobaczyć, jak to wygląda w rzeczywistości.

Internet jest również źródłem wielu interesujących i pouczających filmów czy artykułów, które pomogą nam poznać najważniejsze pojęcia i zagadnienia. Jednak sama wiedza to nie wszystko. W żeglowaniu najważniejsze są umiejętności i praktyczne ich wykorzystanie.

Kurs żeglarski – jak nauczyć się żeglować?

Żeglowanie dla początkujących jest powiązane z uczestnictwem w kursie, który powinien być kolejnym krokiem na ścieżce do poznawania tej dyscypliny. W ramach kursu zdobędziemy wiedzę o podstawowych zasadach żeglowania oraz dbania o bezpieczeństwo swoje i innych osób podczas pobytu nad wodą. Znajomość podstawowych terminów i wiedza jak żeglować, pozwoli nam lepiej się komunikować, nawet podczas rekreacyjnej wyprawy z bardziej doświadczonymi członkami załogi. Kursy żeglarskie są prowadzone na terenie całego kraju. Kluby żeglarskie znajdują się w praktycznie każdym większym mieście.

W ramach kursów na tzw. patent żegalrski (dokument uprawniający do kierowania jachtem o określonej wielkości i rodzaju po konkretnych wodach) szkoleniowcy przekazują wiedzę z takich tematów jak: etykieta żeglarska, budowa jachtu, manewry pod żaglami i na silniku w porcie, nawigacja, dowodzenie załogą, praca w charakterze załogi czy bosmana, teoria żeglowania, ratownictwo czy meteorologia.

W Polsce funkcjonują trzy stopnie uprawnień żeglarskich: żeglarz jachtowy, jachtowy sternik morski oraz kapitan jachtowy. Są one zdobywane stopniowo, na kolejnych kursach zakończonych egzaminem.

Dla młodszych żeglarzy regularnie prowadzone są kolonie i półkolonie żeglarskie, wprowadzające zainteresowanych w ten ciekawy i ekscytujący świat wodnej przygody. Egzamin żeglarski można zdawać od 14 roku życia, ale dostępne są rejsy turystyczne, gdzie nawet 7-latkowie będą mogli zbierać pierwsze doświadczenia. Dla osób pracujących dobrą informacją będzie fakt, że wiele kursów odbywa się w trybie weekendowym.

Żeglowanie dla początkujących – gdzie nauczyć się żeglować?

W momencie, gdy już wiemy, jak zacząć przygodę z żeglarstwem, musimy znaleźć odpowiednie miejsce na odbycie kursu. Jak już zostało wyżej wspomniane, ośrodki takie znajdą się w każdym większym mieście. W Internecie znajdą się również kursy e-learningowe, choć są one bardziej kompendium wiedzy dla osób uczestniczących w kursach lub tych, które chcą sobie odświeżyć zdobytą wcześniej wiedzę.

Czy potrzebuję własnej żaglówki?

Gdy już wiemy, jak nauczyć się żeglować i gdzie można to zrobić, pojawia się pytanie, czy potrzebujemy własnej żaglówki? Otóż żaglówkę można wynająć. W stolicy polskich jezior, jakim są Mazury, znajdziemy kilkadziesiąt żaglówek do wynajęcia. Z pomocą przychodzą nam tutaj strony takie jak: boataround.com czy yachting.com.

Wydawać by się mogło, że żeglarstwo to sport dla osób majętnych. Jednak nic bardziej mylnego! Można wręcz powiedzieć, że żeglarstwo to jedna z tańszych form spędzania wolnego czasu. Wynajem żaglówki wynosi od 150-200 do około 1000-1500 złotych za dobę. Cena jest zależna od rozmiarów i standardu jachtu, a także okresu, w jakim będzie wypożyczony. Należy jednak pamiętać, że to cena za wypożyczenie całego jachtu, na którym będzie znajdować się kilka osób. Inaczej mówiąc, ta kwota może zostać podzielona pomiędzy wszystkich uczestników wyprawy. W ostatecznym rozrachunku czarter jachtu może okazać się tańszy niż wynajem pokoju w ośrodku wypoczynkowym.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić żaglówkę. Tutaj jednak należy pamiętać o cenie zależnej od rozmiaru i standardu łodzi, a także miejsca do zimowania. W sezonie zimowym jacht należy bowiem poddać odpowiedniej konserwacji, aby był w pełni sprawny na kolejny sezon.

Podsumowanie

Żeglowanie dla początkujących to nic trudnego. Wystarczą szczere chęci i odrobina samozaparcia. Nauka żeglowania jest przyjemna, a samo żeglarstwo – jedną z tańszych form turystyki, zwłaszcza gdy planujemy wyprawy grupowe. Pasjonaci tej aktywności twierdzą, że nic nie daje takiej satysfakcji jak rejs spokojnymi wodami czy własna książeczka żeglarska, w której będą znajdować się wszystkie nasze przebyte trasy, regaty oraz kolejne zdobyte patenty. Przy czym należy pamiętać, że żeglarstwo dla początkujących to zajęcie dla osób lubiących się uczyć, ceniących sobie aktywność fizyczną i szanujących przyrodę.