Scroll Top

Rodzaje skuterów wodnych

Skutery wodne wypożyczalnia

Zanim zdecydujesz się na zakup lub wynajem skutera wodnego, warto zastanowić się, do jakich celów będzie on używany. Czy ma to być model turystyczny z komfortowym wyposażeniem dodatkowym (siedziska, tylna platforma; zintegrowany, wodoodporny system audio), czy model do jazdy wyczynowej, o ogromnej mocy silnika i maksymalnej zwrotności? Musisz też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wciąż jesteś amatorem-pasjonatem, czy osiągnąłeś już zawodowstwo i perfekcyjnie panujesz nad ryczącymi maszynami.

Bez względu na wybór, należy pamiętać, że nazwa skuter może być więc myląca: ta maszyna pływająca często dysponuje większą mocą niż motocykl, a dodatkowo bardzo szybko się rozpędza, ale już nie tak prędko się zatrzymuje. Skuter wodny to nic innego, jak mały statek o napędzie mechanicznym, przeznaczony do wykonywania ślizgów lub ewolucji na wodzie i przystosowany do przewozu od jednej do kilku osób. Jednostka taka wyposażona jest w silnik o mocy przekraczającej 10 kW. Jej prowadzenie wymaga uzyskania patentu sternika motorowodnego. Osoby poniżej 16 roku życia po uzyskaniu patentu mogą samodzielnie prowadzić jachty motorowe i skutery wodne o mocy silnika nieprzekraczającej 60kW / około 80 KM.

Charakterystyczne dla każdego rodzaju skutera wodnego jest to, że pasażerowie siedzą na wierzchu kadłuba, a nie we wnętrzu. Niezależnie od rodzaju czy modelu, wszystkie skutery wodne wyposażone są w awaryjny wyłącznik zapłonu, tzw. zrywkę. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby wyłączyć skuter po upadku osoby nim kierującej.

Skutery wodne można podzielić np. na:

Skutery, na których pływa się w pozycji siedzącej

  • są łatwiejsze w prowadzeniu
  • siedzisko dla osoby kierującej oraz pasażerów znajduje się na szycie kadłuba, dzięki czemu w razie upadku szybko może powrócić do pozycji pionowej
  • są używane przede wszystkim w celach rekreacyjnych – do pływania całą rodziną
  • występują w wersjach jedno-, dwu-, trzy- lub czteroosobowej
  • dają możliwość holowania narciarza wodnego

Skutery, na których pływa się na stojąco (tzw. stojaki)

  • wykorzystywane są do wyścigów czy freestyle’u (ewolucji i akrobacji na wodzie)
  • miejsce dla kierowcy znajduje się nieco dalej od kadłuba, tak by zawodnik mógł w pełni kierować całym pojazdem.
  • są mniejsze, mniej stabilne, ale lżejsze i zwinniejsze, przez co mogą osiągać większe prędkości
  • wymagają od prowadzącego naprawdę dużej koordynacji ruchów i panowania nad własnym ciałem i maszyną

Skutery wodne wykorzystywane w ratownictwie wodnym

Skutery wodne używane w ratownictwie mają poniżej 4 m długości i około 1 m szerokości. Ważą w granicach 200-350 kg, co w połączeniu z jednostką napędową (częściej czterosuwowy) o pojemności 500-1500 cm i mocą 110-200 kM (do celów ratowniczych zaleca się jednostki pow. 100 kM) sprawia, że te niepozornie wyglądające pojazdy pływają z naprawdę imponującą prędkością. Wyposażenie skutera w sprzęt ratowniczy jest uzależnione od charakteru akwenu, na którym jest wykorzystywany. Możliwe jest także wykorzystywanie do akcji ratowniczych tandemu skuter plus pływak ratowniczy (poszerzona forma deski ratowniczej). Pływak przymocowany jest do skutera przegubami umożliwiającymi ruchy we wszystkich płaszczyznach. W akcji ratowniczej z wykorzystaniem skutera i pływaka bierze udział dwóch ratowników: pierwszy steruje skuterem, drugi siedząc za nim lub leżąc na pływaku, jest ratownikiem interwencyjnym.

Najbardziej znane marki skuterów wodnych

Najbardziej znani producenci skuterów wodnych to: Kawasaki, Yamaha, Sea -Doo, Honda. Za liderów tego segmentu rynku uważa się firmy Yamaha (marka japońska)  i Sea -Doo (marka kanadyjska). W ofercie części z nich znajdują się też inne pojazdy np. motocykle, auta czy skutery śnieżne. Co ważne, producenci skuterów wodnych ciągle wprowadzają drobne innowacje techniczne, które poprawiają ich funkcjonalność i komfort użytkowania.

Podsumowanie

Jeżeli mamy niezbędne uprawnienia, możemy przystąpić do poszukiwania swojego pierwszego skutera wodnego. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się od siebie mocą silnika i ilością miejsc. Warto pamiętać, że kupując skuter wodny na rynku wtórnym, należy dokładnie zapoznać się z ewentualnymi usterkami danego modelu, jak również, w miarę możliwości, przetestować jego działanie. Jeśli zamierzamy wraz z rodziną pływać na skuterach wodnych w celach rekreacyjnych, nie będą nam potrzebne zaawansowane maszyny, których prowadzenie wymaga dużej wprawy i doświadczenia, a zakup pociąga za sobą wysokie koszty.