Scroll Top

Obowiązkowe wyposażenie łodzi motorowej

lodzie-motorowe-13

Spędzanie wolnego czasu na pokładzie łodzi motorowej dla wielu osób jest idealną formą wypoczynku, która daje wiele radości. Nie ma w tym nic dziwnego – wolność, możliwość obcowania z naturą, wędkowania oraz podziwiania pięknych widoków daje wiele satysfakcji. Aby jednak czas spędzony na jachcie był udany, musimy zadbać o to, by żeglować bezpiecznie.

W tym celu zadbać należy o odpowiednie wyposażenie łodzi motorowej, które wymagane jest przepisami prawa. Sprawdźmy więc, co zabrać na łódź motorową, by pływać bezpiecznie i komfortowo.

Jakie przepisy określają obowiązkowe wyposażenie łodzi motorowej?

To, co powinno znaleźć się na jachcie, regulowane jest przepisami polskiego prawa. Informacje na temat niezbędnego wyposażenia jachtów możemy znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 5 listopada 2010 r. w sprawie wymagań technicznych i wyposażenia statków żeglugi śródlądowej. Dlatego jeśli nie mamy pewności odnośnie tego, co powinniśmy posiadać na swojej łodzi, zaleca się sprawdzenie tej informacji u źródła.

Co grozi osobom, które żeglują bez odpowiedniego wyposażenia?

Warto pamiętać, że obowiązkowe wyposażenie jachtów, które wymagane jest przepisami prawa, ma zapewnić nam maksymalne bezpieczeństwo w czasie żeglugi. Dlatego też za brak odpowiednich akcesoriów możemy zostać ukarani podczas kontroli Policji Wodnej. Osoby, które nie zadbają o odpowiednie wyposażenie swojej łodzi, muszą liczyć się z otrzymaniem nagany lub karą grzywny, która wynieść może nawet do 500 złotych. Reasumując – warto stosować się do obowiązujących przepisów i to co najmniej z kilku powodów.

Wyposażenie łodzi i jachtów – co należy zabrać ze sobą w rejs?

Obowiązkowe wyposażenie łodzi motorowej zależy od jej wielkości i mocy silnika. Jednak niezależnie od tego, jakim jachtem pływamy, na pokładzie powinny znajdować się kamizelki ratunkowe dla każdej osoby znajdującej się na pokładzie. To najważniejszy element wyposażenia, którego rolą jest ochrona naszego zdrowia i życia.

Jeśli zamierzamy pływać większą łodzią, powyżej 3,5 m  wyposażyć powinniśmy się między innymi w:

  • odbijacze, których rolą jest ochrona burt łodzi podczas manewrowania;
  • bosak, służący do odpychania lub przyciągania łodzi.

Kolejnym elementem wyposażenia jachtu, o który musimy się zatroszczyć, są koła ratunkowe. Są one obowiązkowe dla łodzi, których długość przekracza 4 metry. Koło ratunkowe powinno być powiązane z minimum 30 metrową linką. Średnica linki przy kole ratunkowym powinna wynosić od 8 do 10 mm. Jeśli żeglujemy po zmierzchu, koło ratunkowe musi mieć też pławkę świetlną na baterie. Ilość kół zależy od wielkości łodzi oraz mocy jej silnika. Zasadą jest, że przynajmniej połowa z nich powinna zostać wyposażona w linkę. Jeśli jednak chcemy w pełni zatroszczyć się o bezpieczeństwo osób przebywających na pokładzie, warto zadbać o to, by każde koło było w nią wyposażone.

Obowiązkowym elementem wyposażenia jachtu jest również apteczka ratunkowa. W apteczce powinny znaleźć się środki dezynfekcyjne i materiały opatrunkowe, które pozwolą na udzielenie pomocy w przypadku nagłych wypadków, np. urazów, skaleczeń czy złamań.

Ostatnim obowiązkowym elementem wyposażenia łodzi i jachtów są gaśnice. Każda  łódź o długości powyżej 3,5 metra oraz ta z silnikiem powinna zostać wyposażona w gaśnicę proszkową o pojemności napełniania 2 kg. W przypadku większych łodzi lub jachtów o mocniejszych silnikach, należy wyposażyć się w dodatkowe gaśnice. Przykładowo łodzie o długości kadłuba 10-15 metrów powinny posiadać 2 gaśnice, zaś te mierzące powyżej 15 m – 3 gaśnice proszkowe plus te, które obowiązujące są ze względu na moc silnika. Łodzie motorowe wyposażone w silniki o mocy 50-100 KW wymagają jednej dodatkowej gaśnicy, zaś te o mocy powyżej 100 KW dodatkowo powinny zostać wyposażone w dwie gaśnice.

Obowiązkowe oznaczenia łodzi i jachtów

Mówiąc o obowiązkach, jakie ciążą na posiadaczach jachtów, warto wspomnieć również o obowiązkowych oznaczeniach, które są wymagane przepisami prawa. Obecnie każda łódź motorowa, która porusza się po polskich wodach, musi mieć widoczne oznakowanie, na którym znajdą się informacje dotyczące nazwy jednostki. Może być to również znak rozpoznawczy. Na łodzi musi znajdować się także informacja na temat portu macierzystego danego jachtu. W przypadku statków o długości kadłuba powyżej 12 m lub z silnikiem min. 15 KW również numer rejestracyjny. Warto pamiętać też o tym, że napisy mają mieć co najmniej 10 cm wielkości. Powinny mieć również kolor kontrastowy do kolorystyki łodzi motorowej . Mogą być zarówno namalowane, jak i naklejone, ważnym jest jednak aby napis był trwały oraz umiejscowiony nad linią wody.

Podsumowując, obowiązkowe wyposażenie jachtów ma na celu zwiększenie naszego bezpieczeństwa podczas żeglugi. Warto więc zatroszczyć się o to, by posiadać ze sobą wszystkie akcesoria do łodzi motorowych, które wymagana są przepisami prawa. Dzięki temu, w kryzysowej sytuacji nie będziemy mieli problemu z zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim członkom załogi.