Scroll Top

Na co zwrócić uwagę kupując skuter wodny?

lodzie-motorowe-17

Na polskich wodach śródlądowych skutery wodne są obecne już od ponad 30 lat, z roku na rok zyskując na popularności pomimo faktu, że nie jest to najtańsza forma rekreacji. Kupno skutera wodnego to bowiem wydatek rzędu co najmniej kilkunastu (skutery używane), a najczęściej kilkudziesięciu i więcej tysięcy złotych. Mimo relatywnie wysokich cen grono miłośników pływania na skuterze wodnym nieustannie rośnie, a spora część osób chce posiadać własny skuter. Dziś zatem podpowiadamy, czym się kierować wybierając maszynę dla siebie, jaki skuter wodny kupić zależnie od przewidywanego sposobu użytkowania oraz jakie czynniki wziąć pod uwagę, wybierając swój pierwszy (albo kolejny) skuter.

Jaki kupić skuter wodny, czyli określamy swoje potrzeby

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, decydując, jaki skuter wodny wybrać, zawsze powinien być nasz docelowy rodzaj aktywności na wodzie. Skutery wyposażone w potężne silniki przeznaczone do osiągania ogromnych prędkości dobrze sprawdzą się w roli sprzętu wyczynowego, ale jako maszyny rodzinne już niekoniecznie – i na odwrót.

Warto pamiętać przy tej okazji, że moc i pojemność silnika mają ogromne znaczenie dla fanów pływania z dużymi prędkościami, co automatycznie oznacza większy koszt zakupu skutera. Natomiast w przypadku chęci wykorzystania skutera do pływania wyłącznie rekreacyjnego, np. w kilka osób na jednej maszynie (na rynku są dostępne modele nawet czteroosobowe), można zdecydować się na modele o mniejszej pojemności i mocy. Dzięki temu wydamy mniej pieniędzy na zakup skutera.

Gdzie kupić skuter wodny?

Ponieważ zakup skutera wodnego to spory wydatek, a sam sprzęt ma służyć przez dłuższy czas, najlepiej jest zdecydować się na kupno u sprawdzonego, oficjalnego sprzedawcy. Dzięki temu można liczyć nie tylko na pełną zgodność kupowanego skutera z obowiązującymi w naszym kraju przepisami i wymaganiami technicznymi, ale również na serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Równie istotne jest to, że sprzedawca będzie w stanie pomóc w wyborze, jeśli nie jesteśmy do końca zdecydowani i np. doradzi, jaki skuter wodny kupić na początek, a jaki lepiej sprawdzi się w rękach bardziej doświadczonego motorowodniaka.

Skuter wodny: nowy czy używany?

To jeden z podstawowych dylematów osób dopiero zaczynających przygodę z pływaniem na skuterze wodnym. Fabrycznie nowe skutery są w pełni sprawne technicznie, co oznacza, że nie są wyeksploatowane, a podane przez producenta parametry odpowiadają faktycznemu stanowi skutera. W praktyce przekłada się to na większą zwrotność i możliwość osiągnięcia wyższych prędkości na nowej maszynie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w przypadku ewentualnej awarii można liczyć na naprawę w ramach gwarancji. Poważnym minusem nowych skuterów jest jednak ich cena – zwłaszcza tych z wyższej półki, za które trzeba zapłacić nawet ponad 100 tys. zł.

Na korzyść skuterów używanych przemawia z kolei przede wszystkim ich znacznie niższa cena, warto natomiast pamiętać, że kupno takiej maszyny zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nie każdy sprzedawca uczciwie informuje o realnym stanie technicznym skutera i może się zdarzyć, że kupiony skuter będzie zużyty w takim stopniu, że bez kosztownego generalnego remontu nie da się na nim pływać.

Skuter wodny używany – na co zwrócić szczególną uwagę?

Wspomniane przed chwilą ryzyko natknięcia się na nieuczciwego sprzedawcę nie powinno jednak całkowicie odstraszać od zakupu skutera z drugiej ręki. Przed sfinalizowaniem takiej transakcji należy jednak dokładnie sprawdzić skuter – zarówno jego ogólny stan techniczny, jak i osprzęt. Bezwzględnie konieczna jest również weryfikacja stanu napędu, a zwłaszcza śruby napędowej, pędnika wody i dyszy sterującej, gdyż odpowiadają one za bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

Ważna jest także jakość i stan kompozytu, z którego jest wykonany kadłub skutera. Czujność kupującego powinny wzbudzić większe rysy i wgniecenia, ponieważ mogą to być ślady świadczące o tym, że maszyna np. zderzyła się z dnem lub wjechano nią w brzeg. W konsekwencji struktura kadłuba może nie być już wystarczająco trwała i przy intensywniejszej eksploatacji mogą pojawić się pęknięcia lub inne usterki.

Trzeba również pamiętać, że w przypadku niektórych starych modeli, które nadal pojawiają się w prywatnych ofertach sprzedaży, może brakować niektórych istotnych funkcji – dobrym przykładem jest np. zrywka, czyli awaryjne odcięcie zapłonu w chwili, gdy osoba kierująca skuterem spadnie z niego. Pływanie bez zrywki jest niezwykle niebezpieczne, dlatego wszystkie współczesne skutery są w nią wyposażone.

Wyposażenie dodatkowe skutera wodnego

Trzeba pamiętać nie tylko o samym skuterze, ale również o niezbędnym wyposażeniu dodatkowym, bez którego pływanie na skuterze wodnym będzie w zasadzie niemożliwe. Mowa przede wszystkim o:

  • przyczepce do przewożenia skutera,
  • częściach zamiennych (szczególnie istotna sprawa w przypadku zakupu skutera używanego),
  • kapokach,
  • piance do ubrania gdy jest zimno,
  • przechowywaniu gdzieś skutera poza sezonem, a zwłaszcza w zimie (najlepiej we własnym garażu, o ile istnieje taka możliwość).

Na jaki skuter wodny trzeba mieć dodatkowe uprawnienia?

Aby się poruszać legalnie po polskich wodach śródlądowych na skuterze wodnym, niezbędne jest posiadanie patentu sternika motorowodnego. Ukończenie kursu na skuter wodny nie jest wymagane prawem, ale warto skorzystać z takiej opcji, gdyż zdobędziemy wtedy wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności w zakresie prawidłowej eksploatacji i bezpiecznego pływania skuterem.

Na koniec jeszcze jedna rada: po otrzymaniu uprawnień do pływania skuterem wodnym warto się na pewien czas wstrzymać z zakupem maszyny dla siebie i zamiast sklepu odwiedzić wypożyczalnię skuterów wodnych. To pozwoli bez żadnych zobowiązań dopasować wielkość i moc silnika do swoich potrzeb oraz oczekiwań, a także sprawdzić, jaki typ skutera (siedzący czy stojący) daje nam więcej frajdy. Dzięki temu będziemy mieli całkowitą pewność, jaki skuter wodny chcemy rzeczywiście kupić i nie wydamy swoich oszczędności na niewłaściwie dobrany skuter.

 

Czytaj dalej:

Ile paliwa zużywa skuter wodny?

Jak wygląda rejestracja i przerejestrowanie skutera wodnego?