Scroll Top

Pierwszy skuter – jaki kupić?

Zawodnik na skuterze wodnym

Skuter wodny to pojazd, którym można poruszać się po wodach pod warunkiem posiadania odpowiednich uprawnień. W przypadku skuterów poniżej 80 km wymagane są uprawnienia Sternika Motorowodnego, natomiast powyżej – patent Sternika Motorowodnego. Warto mieć to na uwadze, jeśli nie chcemy narazić się na poważne konsekwencje związane z nielegalnego korzystania ze skutera wodnego. Do kursu mogą przystąpić osoby powyżej 14 roku życia (do 18 roku życia wymagana zgoda rodzica lub opiekuna prawnego).

Jeżeli mamy już niezbędne uprawnienia możemy przystąpić do poszukiwania swojego pierwszego skutera wodnego! Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się od siebie charakterem, mocą silnika i ilością miejsc. Różnorodność oferty sprawia, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Warto jednak pamiętać, że kupując skuter wodny na rynku wtórnym, należy dokładnie zapoznać się z możliwymi usterkami danego modelu, jak również w miarę możliwości – przetestować jego działanie.

Czym różnią się od siebie skutery wodne?

Dokładnie tak samo jak w przypadku samochodów istnieją modele o bardziej sportowym, jak i turystycznym usposobieniu. Jeżeli zależy Ci zatem na dużych prędkościach możesz postawić na modele rozwijające prędkość nawet do 115 km/h (60 węzłów) – warto jednak pamiętać, że najczęściej grubo ponad 50 tysięcy złotych i mogą nie być najlepszym wyborem na pierwszy skuter wodny. Warto bowiem nabrać odpowiedniego doświadczenia zanim zdecydujemy się na maksymalne wykorzystywanie potencjału najmocniejszych egzemplarzy. Jeżeli natomiast nie zależy nam na wysokich osiągach – warto postawić na kilku osobowe modele turystyczne.

Na co zwrócić uwagę kupując skuter wodny?

Decydując się na skuter wodny w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę swój budżet. Rozbieżność cenowa na rynku to nawet od kilkudziesięciu tysięcy złotych do kwot sześciocyfrowych. Warto zastanowić się, w jakim celu będziemy wykorzystywać skuter wodny. Jeżeli zależy Ci na towarzyskim i rekreacyjnym używaniu tego pojazdu warto zdecydować się na modele z kilkoma miejscami. Jeżeli natomiast chcesz pościgać się z kolegami z kursu – możesz zdecydować się na skuter wodny o wyższej mocy.

Silniki w skuterach wodnych

Na rynku dostępne są skutery wodne w wersjach z dwusuwowym lub czterosuwowym silnikiem. Pierwszy z nich charakteryzuje się prostą konstrukcją, która nie posiada pompy paliwa oraz oddzielnego układu smarowania – paliwem jest mieszanka benzyny i oleju zwykle w proporcji 50:1. Konstrukcja silnika dwusuwowego jest lżejsza i kompaktowa. Dźwięk jest bardziej agresywny, co z pewnością przypadnie do gustu osobom, które pragną sportowych doznań, a jednocześnie chcą posiadać niezawodną jednostkę napędową. Minusem silnika dwusuwowego jest jednak wyższe zużycie paliwa (i dodatkowy koszt eksploatacyjny, jakim jest olej), jak również niższa kultura pracy.

Silniki czterosuwowe to z kolei konstrukcje bardziej skomplikowane. Posiadają bowiem więcej elementów i oddzielnym systemem smarowania. W przypadku ewentualnej awarii może wiązać się to z większymi kosztami naprawy. W zamian mamy natomiast niższe spalanie, lepszą i cichszą kulturę pracy. Wyróżnia się również o wiele wyższą trwałością w porównaniu z silnikami dwusuwowymi – dzięki stałemu smarowaniu elementów olejem. Na dodatek spaliny pochodzące z silników czterosuwowych spełniają lepsze normy emisji spalin. Obecnie skutery wodne z silnikami czterosuwowymi zdominowały rynek.

Funkcjonalności i cechy skuterów wodnych

Jeżeli zależy Ci na niezawodności i niskich kosztach eksploatacji postaw na marki słynące z tej cechy m.in. Yamaha, Honda, czy Kawasaki – oczywiście w wersji z czterosuwem. Możesz zdecydować się na wersje z elektronicznym biegiem wstecznym, dzięki czemu poczujesz się pewniej na wodzie. Droższe modele posiadają wiele dodatkowych udogodnień i funkcji m.in. w postaci systemów audio, porty USB, obszerne schowki, możliwość ograniczenia mocy dostępnej dla użytkownika itp. Cechują się funkcją zdalnego uruchamiania z pilota, jak również mogą mieć w swoim wyposażeniu wygodne i przejrzyste panele.

Poszukując swojego pierwszego skutera wodnego, warto zgłębić informacje na temat każdego modelu – szczególnie jeżeli mówimy o używanych skuterach wodnych. Tę wiedzę możesz zdobyć przeszukując fora internetowe, grupy tematyczne na Facebooku, czy w czasopismach lub portalach branżowych. Unikniesz w ten sposób rozczarowania, gdy okaże się, że dany model charakteryzował się występowaniem poważnych usterek mechanicznych.

Podsumowanie

Poszukiwanie swojego pierwszego skutera wodnego powinno być podobne jak w przypadku auta – warto zebrać doświadczenie na mniej kosztownym modelu. W pierwszej kolejności należy jednak zdobyć niezbędne uprawnienia min. patent Sternika Motorowodnego. Warto postawić na niezawodne modele cechujące się niskimi kosztami eksploatacji. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych walorach wizualnych, w których można swobodnie przebierać i znaleźć coś dla siebie. Jeżeli masz możliwość sprawdzenia używanego skutera przed zakupem – zdecydowanie poproś o to, aby poznać kulturę pracy pojazdu i ewentualne wady.