Scroll Top

Gdzie w Polsce można pływać na silniku spalinowym?

lodzie-motorowe-22

Wiatr we włosach, bliskość natury i możliwość pływania motorówką po rozległych akwenach motorowodnych brzmią jak plan na udany weekendowy czy wakacyjny wyjazd. Coraz więcej ludzi stara się o otrzymanie patentu sternika motorowodnego. Jednakże samo pozwolenie na sterowanie motorówką nie umożliwia pływania nią, gdzie dusza zapragnie. Zatem gdzie można pływać motorówką w Polsce? Oto sprawdzone jeziora i inne miejsca, na których wielu cieszy się chwilami spędzonymi na spalinówce.

Strefa ciszy – warto wiedzieć, gdzie obowiązuje

Północna część Polski nie jest ograniczona w tak dużym stopniu strefą ciszy, jak południe. Mazury oraz obszary nadmorskie zapewniają wiele możliwości pod kątem popływania na nich motorówką. Gorzej mają ci wielbiciele sportów motorowodnych, którzy zamieszkują wyżyny. Tutaj mniejsza dostępność do dużych stawów, jezior czy rzek oraz więcej terenów zabudowanych stanowią problem. Stąd też często spotyka się strefę ciszy, gdyż motorówki są bardzo głośne. Mogą płoszyć ryby, zwierzynę i przeszkadzać okolicznym mieszkańcom. Tym bardziej że dźwięk niesie się po wodzie dużo szybciej, niż z pomocą powietrza.

Strefa ciszy zabrania emitowania hałasu powyżej 45 dB. Niektóre zbiorniki wodne również nie figurują jako akweny motorowodne z powodu żyjących w nich bądź ich okolicy zwierząt i ptaków pod ochroną. Najczęściej znajdują się one w rezerwatach czy parkach narodowych. Warto też wiedzieć, że strefa ciszy dzieli się na dwie kategorie. Różnica polega na tym, że zakaz hałasowania może dotyczyć samego zbiornika wodnego albo zbiornika i otaczającego go terenu do 500 m.

Gdzie sprawdzić, na jakich jeziorach obowiązuje strefa ciszy?

Bez problemu taki wykaz dostępny jest w Internecie. Można znaleźć spis zbiorników i wód dla danego miasta czy powiatów. Łatwiej się dzięki temu rozeznać w możliwościach i sprawdzić tylko miejsce, do którego chcielibyśmy się wybrać. Nie należy lekceważyć tego zakazu i dokładnie zapoznać się z miejscami do legalnego uprawiania sportów motorowodnych. W przypadku przyłapania na gorącym uczynku, można otrzymać mandat w wysokości 500 zł. Jeżeli wystąpiła trudność ze znalezieniem w spisie informacji dedykowanych konkretnemu akwenowi, to z pomocą mogą przyjść znaki. Przekreślona czerwoną kreską turbina oznacza, że nie mogą na wodzie poruszać się motorówki czy statki z napędem mechanicznym. Łatwo też odszyfrować zakazy związane z uprawianiem sportów wodnych, takich jak narciarstwo wodne.

Gdzie można pływać motorówką w Polsce?

Odpowiedź na to pytanie powinna być zawarta na stronie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Należy poszukać tam map, które pokazują śródlądowe drogi wodne. To może być alternatywa dla tych, którzy zadawali sobie pytanie, po jakich jeziorach pływać mogą statki z silnikiem spalinowym. Również można tam sprawdzić stan wód. Niektóre z nich mogą być zbyt płytkie, by móc po nich poruszać się spalinówką, czy uprawiać sporty wodne. Poszukiwania akwenu motorowodnego można zawęzić też do danych na stronach Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej.

Patent sternika motorowodnego

Aby skorzystać z uroków pływania motorówką, należy posiadać patent sternika. Nie tylko umożliwi to legalne pływanie łodziami z silnikami spalinowymi, ale także da poczucie bezpieczeństwa. Znajomość znaków, przepisów i praktyczna nauka kierowania i manewrowania motorówką będą niezwykle cenną wiedzą na nieznanych wodach. Co więcej, posiadając patent sternika, można pływać nie tylko na łodziach motorowodnych, ale także na skuterach.

Warto jednak znać pewne ograniczenia, jeśli chodzi o wiek i wody morskie. Osoby przed ukończeniem 16 roku życia nie mogą prowadzić jachtów motorowych o silnikach powyżej 60 kW. Natomiast chcąc popływać na morzu, trzeba pilnować odległości od brzegu. Obowiązują tutaj 2 mile morskie  i pora dzienna.

Jak zdobyć patent sternika motorowodnego?

Do egzaminu mogą podejść osoby, które mają ukończone 14 lat. Osoby niepełnoletnie potrzebują jednak pisemnej zgody swoich opiekunów prawnych. Aby uzyskać pozytywny wynik egzaminu, należy zdać egzamin na sternika motorowodnego. Niezbędna jest do tego wiedza teoretyczna (przepisy i znaki) oraz praktyczna. Ważną informacją jest też to, że nie potrzeba załatwiać żadnych badań lekarskich czy innych zaświadczeń.

Zaskakujący może być także fakt, że nie trzeba uczęszczać na kursy poświęcone przygotowaniu do egzaminu na sternika. Przystąpić do egzaminu można bez potwierdzonej obecności na zajęciach. Natomiast udział w kursie gwarantuje zdobycie niezbędnych umiejętności praktycznych związanych ze sterowaniem i działaniem statków napędzanych silnikiem spalinowym. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem i egzamin zostanie zdany, to o wydanie dokumentu należy zgłosić się do Biura Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego i dostarczyć niezbędne zaświadczenie oraz zdjęcie.

Jak widać, odpowiedź na pytanie, gdzie można pływać w Polsce na motorówce, łatwo znaleźć w Sieci. Wystarczy sprawdzić strony Zarządów Gospodarki Wodnej.