Gdzie pływać na desce SUP – najlepsze miejsca w Polsce

Sprzęt do Stand Up Paddling

Deski SUP cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego – to jeden z najbardziej wszechstronnych sportów wodnych, z którego możemy korzystać na różnych akwenach, nie czekając na wiatr lub falę. Sama deska również może być wykorzystywana w różnym celu – od spokojnego pływania w bezwietrzny dzień, po surfowanie. Dzięki temu każdy może dopasować rodzaj aktywności do swojego doświadczenia czy sprawności. Często jednak pojawia się pytanie gdzie pływać na desce SUP? Czy sprawdzi się ona w przypadku każdego akwenu ? Pora udzielić odpowiedzi.

Pływanie na SUP w Polsce – co warto wiedzieć?

Jeśli chodzi o pływanie na SUP w Polsce, nie ma ścisłych regulacji prawnych dotyczących tego gdzie możemy to robić, a gdzie jest to zabronione. Co więcej, aby zacząć przygodę z SUPem nie musimy posiadać specjalnych uprawnień, kursów czy ukończonych szkoleń. Dlatego też kluczowe znaczenie ma rozsądek oraz dokładne sprawdzenie miejsca, w których chcemy pływać na desce SUP.

Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na rozmiar akwenu, odległość jaką chcemy lub możemy pokonać, na to jak wygląda dojazd do danego miejsca oraz jak prezentuje się wejście do wody. Z pomocą przychodzi nam oczywiście Internet, a w szczególności funkcje jakie oferuje Google Maps: Street Views oraz Measure a distance.

Poza tym powinniśmy pamiętać o trzech ważnych zasadach:

  • przed wyborem miejsca należy dokładnie sprawdzić jaka pogoda będzie panowała tam w dniu wyjazdu (w tym celu warto skorzystać z kilku prognoz);
  • niezależnie od tego, jaki akwen wybieramy, warto zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo, a więc zabrać kamizelkę oraz linkę asekuracyjną;
  • wybierając się w miejsca, których nie znamy, dobrze jest zadbać o towarzystwo – nie tylko poczujemy się pewniej, ale również będziemy mieli wsparcie w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń lub trudności.

Miejsca, w których można pływać na desce SUP

Jak wspominaliśmy, deska SUP daje nam sporo możliwości, również jeśli chodzi o wybór rodzaju zbiornika wodnego, po którym będziemy pływać. Na każdym z nich spotkają nas nieco inne wyzwania oraz możliwości pływania. Sprawdź więc, które będzie dla ciebie najlepsze.

Pierwszą propozycją są baseny. Obecnie istnieje wiele obiektów o naprawdę dużej powierzchni, spora część z nich umożliwia wykorzystanie różnego rodzaju sprzętów, w tym również deski SUP. Pływanie po basenie jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących – nie musisz bać się tu o bezpieczeństwo. Nie da się jednak ukryć, że jest mało satysfakcjonujące, nie pozwoli również cieszyć ci się pięknem przyrody.

Jeziora i zalewy

To kolejna propozycja dla osób, które poszukują miejsc, gdzie mogłyby pływać na desce SUP. W naszym kraju nie brakuje spokojnych, dużych i malowniczych jezior i zalewów, po których z powodzeniem mogą pływać nawet te osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z deską. Pływanie po jeziorach i zalewach ma wiele zalet. Wody są spokojne, zazwyczaj mamy do czynienia z szeroką plażą i zejściem do wody, nie musimy również martwić się zmianą głębokości czy podłoża (jak w przypadku rzek). Jeziora pozwalają również cieszyć się pięknymi widokami, co jest ich dodatkowym atutem.

Rzeki

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje możliwość pływania deską SUP po rzekach. Odpowiedź jest prosta – jak najbardziej jest to możliwe. Musimy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku. Istnieje wiele rzek płytkich, o silnych prądach, kamienistym podłożu czy mocno skręcającym nurcie. Pływanie deską SUP po rzece warto więc zacząć, od dokładnego sprawdzenia jak wygląda dana trasa. Pomóc mogą nam w tym między innymi przewodniki dla kajakarzy.

Morze

Deska SUP to sprzęt wszechstronny, dlatego też możesz zdecydować się na pływanie nią po morzu. Szczególnie jeśli masz doświadczenie z surfingiem lub windsurfingiem. Warto jednak pamiętać o tym, że warunki na morzu są inne, niż w przypadku jezior czy kanałów, dlatego też lepiej zadbać o odpowiedni wybór deski i zdecydować się na nie dopiero w chwili, gdy poczujemy się pewnie.

Kanały miejskie

To rozwiązanie często wybierane przez osoby, które chcą poznać miasto z innej perspektywy. Kanały te zazwyczaj są spokojne, dlatego pływanie po nich powinno być bezpieczne. Co więcej, bywa naprawdę ekscytujące właśnie ze względu na możliwość połączenia pływania i zwiedzania. Warto jednak upewnić się jak wyglądają lokalne regulacje prawne w miejscu, w którym chcemy pływać.

Gdzie pływać na desce SUP? Poznaj nasze propozycje!

Jak widać, wybór akwenów wodnych, gdzie można pływać na desce SUP, jest bardzo szeroki i różnorodny. Jak z tych propozycji wybrać najbardziej warte uwagi? Mamy nadzieję, że pomoże ci w tym przygotowana przez nas lista. Oto kilka popularnych i sprawdzonych miejsc, które warto odwiedzić:

  • Zalew Zegrzyński
  • Wisła na całej jej długości
  • Zatoka Pucka
  • Jezioro Dominickie w Boszkowie
  • Powidz i przepiękne jezioro Powidzkie
  • Jezioro Grzymisławskie w Śremie
  • Kanał Żerański w Warszawie

Pamiętaj, że to tylko niektóre z propozycji, a samodzielne znajdowanie miejsc godnych uwagi daje sporo satysfakcji każdemu miłośnikowi pływania na desce SUP.