Epidemia a turystyka motorowodna w Polsce

zakaz-wstepu-plaza

Koronawirus zmienił sposób, w jaki każdy z nas funkcjonuje na co dzień. Jego rozprzestrzenianie i towarzyszące temu obostrzenia nie pozostały bez wpływu na świat sportów wodnych. Obowiązujące od połowy marca ograniczenia w przemieszczaniu się, zamknięcie zaplecza hotelowego i dystans społeczny zaskutkowały przesunięciem planowanego rozpoczęcia sezonu 2020.

Czy sternicy mogą być zadowoleni?

Od poniedziałku 20 kwietnia dozwolone jest wychodzenie z domu, w tym również w celach uprawiania sportu i rekreacji. Pogoda za oknem z każdym dniem robi się coraz lepsza, toteż jest to dobry moment na to, by przyjrzeć się jak wygląda temat uprawiania sportów wodnych.

Pływanie łodzią motorową

O czym należy pamiętać…

Skoro już można wyjść z domu warto wiedzieć co dalej. Zgodnie z najnowszym Rozporządzeniem Rady Ministrów (art. 18) wchodząc w przestrzeń publiczną, a więc praktycznie wszędzie tam gdzie potencjalnie mogą znajdować się inne osoby nie będące członkami naszej najbliższej rodziny, zobowiązani jesteśmy nosić maseczki lub fragmenty odzieży pozwalające na zakrycie okolic ust i nosa.

Co więcej, jeśli to możliwe, od innych osób powinniśmy starać się utrzymać 2m odstęp, z czego oczywiście jesteśmy zwolnieni sprawując opiekę nad dzieckiem poniżej 13 roku życia lub osobą niepełnosprawną. Większą swobodą możemy cieszyć się też podróżując z członkami najbliższej rodziny, gdyż używając prywatnego transportu – samochodu, nie jesteśmy zobowiązani do noszenia wspomnianych wyżej maseczek ochronnych.

Co innego gdy w drogę zabieramy osobę, z którą nie mieszkamy na co dzień – tutaj powinniśmy zachowywać wszelkie możliwe do zastosowania zasady panujące obecnie w przestrzeni publicznej.

Pusta plaża

Czy możemy korzystać z akwenów?

Na obecną chwilę w celach rekreacji możemy udać się do lasu czy choćby nad teren Zalewu Zegrzyńskiego. Jeśli mamy chęć, zachowując środki ostrożności, dystans społeczny i nosząc maseczkę ochronną, możemy śmiało zaliczyć spacer brzegiem jeziora. Dla wszystkich spragnionych powrotu na wodę i stęsknionych za aktywnością na świeżym powietrzu może być to świetna forma walki z izolacyjną monotonią.

Jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Stanford Michigan (USA) „częsty widok błękitnej przestrzeni wiąże się z niższym poziomem psychicznego dyskomfortu“ (http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C409507%2Cwidok-wody-poprawia-samopoczucie.html). A skoro tak idealnie gdyby można było się choć na chwilę przepłynąć po kojącej toni wody, jednak pytanie, czy tak właściwie można? Otóż tak! We wspomnianym Rozporządzeniu nie ograniczono działalności podmiotów sklasyfikowanych pod PKD 77.21.Z, a więc wypożyczanie i dzierżawę sprzętu rekreacyjnego i sportowego w tym łodzi wycieczkowych, kajaków, żaglówek i pozostałego sprzętu sportowego.

Oczywiście nie ma też żadnych przeciwwskazań do wykorzystywania własnej łódki czy skutera. Z najbliższą rodziną, podobnie jak samochodem, możemy więc śmiało korzystać z uroków pogody i przestrzeni, jaką dają nam wszystkie sporty wodne. To dobra okazja by zdala od tłoku i szczytu sezonu odświeżyć swoje umiejętności lub spróbować po ra pierwszy swoich sił na skuterze wodnym. Ze względu na temperaturę wody trzeba jednak pamiętać o zabraniu właściwej pianki.

Na obecną chwilę ciężko jest mówić o możliwości uprawiania turystyki wodnej, bo na mocy wydanego Rozporządzenia zamknięta jest zarówno baza hotelowa jak i zawieszona jest działaność przystani jachtowych sklasyfikowanych pod PKD 93.29.Z Dlatego to doskonały moment na to, by przy wsparciu najbardziej sprawdzonego z rodzinnych załogantów odświeżyć swoją wiedzę i umiejętności lub po prostu przewietrzyć zamknięty dotąd w czterech ścianach umysł w trakcie krótkiej przeprawy przez bezkresy Zalewu Zegrzyńskiego.

Koronawirus na świecie

Co ze szkoleniami na Sternika Motorowodnego?

Z działalnością szkoleniową na ten moment, przede wszystkim dla Państwa bezpieczeństwa, jesteśmy zmuszeni jeszcze chwilę się wstrzymać. Niecierpliwie jednak wertujemy najnowsze rozporządzenia, śledzimy opinie ekspertów i głęboko wierzymy, że przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności już wkrótce spotkamy się w Hotelu 500 Zegrze z przyszłymi amatorami sportów wodnych.

Zachęcamy do bezpłatnej rezerwacji miejsca na szkolenia, dzięki czemu otrzymają Państwo niezwłocznie informację o wznowieniu szkoleń i egzaminów motorowodnych.

Leave a comment